İlişkili Haberler

Vefat eden eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin için ilk tören TBMM'de düzenlendi. 

Törende Başbakan Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman konuşma yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım İsmet Sezgin'in devletin çeşitli kademelerinde önemli görevler üstlenerek ülkeye değerli hizmetlerde bulunduğunu belirterek, "Siyasetin duayen isimleri vardır. O isimleri anlamadan siyaseti, siyasetin tarihini eksik anlatmış olursunuz. İşte İsmet Sezgin böyle bir siyasetçiydi. Devlet adamı olarak Türkiye’nin yakın tarihinde ön planda oldu" dedi. 

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: "Siyasetin 'İsmet Abisi' siyasetin inişli çıkışlı yolunda mücadelesini hiç ama hiç eksiltmeden yürüttü. Bedelini de ödedi, en yüksek makamlarda siyaseti de yaşadı. Devletin en tepe noktalarına ulaştı. Ama Aydınlı İsmet Abi kişiliğini hiç kaybetmedi. Ciddi ama çatık kaşlı olmayan bir devlet adamıydı. Siyaseti millete hizmet olarak gördü."

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise törende yaptığı konuşmada, "Mühim olan bu kubbede hoş bir seda bırakabilmek. Rahmetli İsmet Bey hoş bir seda bıraktı. Çok değerli bir insandı. Ben kendisini Gençlik ve Spor Bakanı yaptığı dönemde tanıdım ve dost olduk. Sanat, edebiyat seven, fevkalede görüşleri olan değerli bir insandı. Milletimizin başı olsun" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Sezgin'in naaşı top arabasına konuldu. Top arabasının arkasından ailesiyle birlikte Başbakan Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu yan yana yürüdü. Bahçeli de arka sıralarda yer aldı.

Törene Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski Başbakanlar Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz ile çok sayıda yeni ve eski milletvekili katıldı.

SEZGİN DEVLET MEZARLIĞI'NDA DÜZENLENEN TÖRENLE TOPRAĞA VERİLDİ

Kocatepe Camisi'ndeki törene İsmet Sezgin'in ailesi ve yakınları, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, milletvekilleri, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, eski bakanlardan Mehmet Ağar, Cavit Çağlar, Esat Kıratlıoğlu ve Muammer Güler, bazı milletvekilleri ve bir dönem beraber siyaset yaptığı arkadaşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar da çelenk gönderdi.

 CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve bakanlar, Sezgin'in kızları Seynan Levent ve Ayşe Sezgin ile torunları Efe ile Hazel Levent'e başsağlığı dileklerinde bulundu.

Sezgin ailesinin ve yakınlarının duygusal anlar yaşadığı cenaze töreninde geniş güvenlik önlemleri alındı.
Sezgin ailesinin ve yakınlarının duygusal anlar yaşadığı cenaze töreninde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Sezgin'in naaşı, cuma namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından toprağa verileceği Devlet Mezarlığı'na gönderildi.

Bülent Arınç
Bülent Arınç

Devlet Mezarlığı'ndaki törene İsmet Sezgin'in kızları Seynan Levent ve Ayşe Sezgin ile yakınları, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Soylu, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve çok sayıda siyasetçi katıldı.

Askeri manga tarafından bir süre omuzlarda taşınan cenaze, daha sonra dualar eşliğinde toprağa verildi. Sezgin'in mezarına, memleketi Aydın'dan getirilen toprak da atıldı. Daha sonra ise Kur'an-ı Kerim okundu.

Tören kıtası, tarafından üç el saygı atışı yapılırken, tabutun üzerinden çıkarılan Türk bayrağı ise aileye teslim edildi. Tören sonunda Sezgin'in kızları Seynan Levent ve Ayşe Sezgin taziyeleri kabul etti.

"TOPLUMUN HER KESİMİNE GÜVEN VEREN BİR SİYASETÇİYDİ"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kocatepe Camisi'ndeki cenaze töreninin ardından basın mensuplarının sorusu üzerine yaptığı açıklamada, İsmet Sezgin'in Türk siyasetinin beyefendisi olduğunu ifade ederek "Toplumun her kesimine güven veren bir siyasetçiydi. Allah rahmet eylesin. Bu tür siyasetçilere Türkiye'nin her zaman ihtiyacı var" dedi.

Eski bakanlardan Mehmet Ağar da yaptığı açıklamada, Sezgin'le tanışıklığının çok eski yıllara dayandığını belirterek şunları dile getirdi:

"Hepinizin bildiği gibi, fevkalade temiz, terbiyeli, insancıl, ülkesine bağlı, memleketini, milletini seven, tevazu ve terbiye içinde bir hayatı taşıyan bir insandı. Örnek bir kişilik sergiledi. Bütün bu süre zarfında yüksek makamlara ulaşması kişiliğinde en ufak bir değişme ortaya koymadı. Tevazusunu, insancıllığını, küçüklerine olan himaye duygularını hiç kaybetmedi. Dostluklarını hep aynı ölçüler içerisinde taşıyabilme kabiliyetine, karakterine sahip olduğu için herkes tarafından da hep sevilen bir insan oldu" ifadesini kullandı.

Eski bakanlardan Cavit Çağlar ise Sezgin'e yönelik duygularını, "İsmet Abi, hakikaten bizim abimizdi. 49. Hükümette beraber çalışma imkanını bulduk ve Doğru Yol Partisi Genel İdare Kurulu'nda beraber çalıştık. Süleyman Demirel liderimizin bize emanet ettiği abimizdi, büyüğümüzdü. Hiçbir zaman için kendisinin bizi veya başka olaylarda insanları kırdığını görmedim" sözleri ile aktardı.

Sezgin'in 1993'te Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı'na aday olduğu süreci anımsatan Çağlar, şunları kaydetti:

"Olmadan evvel kendisi için 'İsmet Abi kasıma kadar, sonra sıranı savarsın' demiştik. Bu tabii güzel bir anı oldu. Türk basını da bunu çok iyi kullandı. Böyle güzel insanları bulmak çok zor. İnşallah Türkiye'nin huzuru, barışı için böyle insanları tanıyarak hatırlamasında yarar var."