İsrailli bakandan 'alçak koltuk hataydı' itirafı

İsrail-Türkiye geriliminin gölgesinde Ankara'ya gelen İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Büyükelçi Çelikkol'un alçak koltukta oturtulmasının hata olduğunu söyledi. Barak, Çelikkol ile hatıra fotoğrafı da çektirdi.

16.01.2010 - 15:46

İsrailli bakandan 'alçak koltuk hataydı' itirafı

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan “alçak koltuk” krizinin ardından Ankara bugün önemli bir konuğu ağırladı.

İki ülke arasında ilişkilerin gerilimli olduğu bir dönemde Ankara'ya gelen İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'tan 'koltuk' itirafı geldi.

Ehud Barak, krizin geride kaldığını belirterek, "Büyükelçi Oğuz Çelikkol'a yapılan hataydı" dedi.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile 1 saatlik yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Barak, ''Dışişleri Bakan Yardımcısı zannediyorum özürlerini iletmişti. İnanıyorum ki bir hata oldu'' yanıtını verdi.

Barak, ''Bugün Sayın Büyükelçi ile de görüştüm. Diplomatik ilişkilerin her zaman diplomatik kurallara göre işletilmesi gerekir. Biz de uluslararası diplomatik kurallara bağlıyız. Diplomatik faaliyetlerimizi bu standartlar çerçevesinde yürütüyoruz'' diye konuştu.

Gönül, ''Komşu iki ülke olarak bölgedeki gerginliklerin azaltılmasının Orta Doğu'da hakça, kalıcı ve kapsamlı bir barışa ulaşılmasının bölgemizin istikrarı açısından hayati önem taşıdığı konusunda görüş birliğine vardık'' dedi.

Gönül, insansız hava aracı Heron'lar konusunda da, belirli bir aşamaya gelindiğini, bu yılın ilk yarısında 10 aracın teslimatının yapılacağını kaydetti.

BARAK'I TUĞGENERAL KARŞILADI
Barak'ın bir günlük ziyareti sabah saatlerinde başladı. Barak'ı havaalanında Ankara Vali Yardımcısı, İsrail'in Ankara Büyükelçisi ve Savunma Bakanlığı adına bir tuğgeneral karşıladı.

İlk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Barak, Anıtkabir Özel Defteri'ne "Savaşta ve barışta bir kahraman olan Kemal Atatürk'e büyük takdir ve hayranlık duygularımla buradayım. Bölgemizi barış ve istikrarlı kılmak için onun mirasından ilham alıyoruz" diye yazdı.

Barak ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Görüşme 3 saatten fazla sürdü. Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığındaki makamında yapılan görüşmede herhangi bir açıklama yapılmazken, basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi.

Görüşmede, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol ile İsrail'in Ankara Büyükelçizi Gaby Levi de hazır bulundu.

Davutoğlu'nun İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşmesinde, Ankara'nın görüş ve beklentilerinin tüm açıklığıyla iletildiği öğrenildi.

UZUN SÜREN GÖRÜŞMEDE NE KONUŞULDU?
Planlanandan uzun süren görüşmede ikili ilişkiler başlığı altında Gazze Savaşı'ndan bu yana en son yaşanan büyükelçi krizi de dahil olmak üzere son bir yıldaki gelişmeler ele alındı. Bölgesel konularda da İsrail-Suriye, İsrail-Filistin ve İsrail-Lübnan gibi bütün barış kanallarının gündeme geldiği öğrenilirken, Ankara İsrail tarafına hedefinin Orta Doğu barış sürecinin yeniden canlanması olduğu mesajı verdi.

Edinilen bilgiye göre, Barak da Türkiye ile ilişkilere verdikleri önemi vurgulayarak, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a yapılan davranışı tasvip etmediğini söyledi.

BÜYÜKELÇİYLE HATIRA FOTOĞRAFI
Diplomatik kaynaklar, İsrail tarafına Ankara'nın gerek ikili ilişkiler gerekse bölgesel konulardaki bütün görüş ve beklentilerinin tüm açıklığı ile iletildiğini söyleyerek, iki ülke arasındaki bütün dosyaların ele alındığını ve değişik seviyelerde temasta kalınmasına karar verildiğini kaydettiler.

Bu arada, İsrail heyeti görüşmede bulunan Büyükelçi Çelikkol'a özel ilgi gösterdi, Barak, özel fotoğrafçısını çağırarak, Çelikkol ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

GÜL VE ERDOĞAN'DAN RET
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri nedeniyle İstanbul'da olmasını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise üç günlük yurtdışı ziyaretinin başlamasını gerekçe göstererek Barak'a randevu vermemişti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün "Pazartesi görüşelim" önerisini ise Barak "Almanya'da olacağım" diyerek kabul edemedi.

BAŞBUĞ: ŞEHİR DIŞINDAYIM
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ da Ankara dışında olmasını gerekçe göstererek, Ehud Barak'la görüşemeyeceğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...