Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün işgal girişimi ile Esenler Birlik Köprüsü'ndeki olaylarda 5 kişinin şehit olmasıyla ilgili aralarında tankın içinden çıkan eski emniyet müdürü Mithat Aynacı'nın da bulunduğu 23'ü tutuklu 67 sanığın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki binada bulunan büyük salonda görülen duruşmaya 20'si tutuklu 25 sanık ile avukatları katıldı.

Müşteki avukatlarının da bulunduğu duruşmayı çok sayıda izleyici de takip ediyor. 

"ÇEKİNMEDEN SİLAH KULLANABİLİRSİNİZ DENDİ"

Duruşmada, tutuklu sanık eski Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrencisi Ahmet Gök, savunmasını tamamladı. Gök, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında "tatbikat var" denilerek kışla içinde hazır tutulduklarını ve "terör saldırısı var" denilerek de kışla dışına çıkarıldıklarını savundu.

Balıkesir'de okuduğunu ve Topkule'deki 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na staj eğitimine geldiğini belirten Gök, "Yarbay Osman Akkaya bize, 4 bomba yüklü aracın İstanbul'un çeşitli bölgelerinde eylemde kullanılacağını ve bunu durdurmak için emniyet personellerine yardıma gideceğimizi söyledi. Akkaya, ilerlediğimiz sırada bize silah kullanma yetkimizin olduğunu ve çekinmeden silah kullanabileceğimizi anlattı. Vatan'daki Emniyet Müdürlüğü'ne geldiğimizde ismini sonradan öğrendiğim Mithat Aynacı, bulunduğumuz zırhlı araca geldi. Mithat Aynacı'nın üzerinde polis üniforması vardı" diye konuştu.

"KULLANIN YOKSA LİNÇ EDİLİRSİNİZ"

Gök, dışarıdan bağırışmalar duyduğunu, Osman Akkaya'nın zırhlı aracın kulesine çıkarak ateş açtığını duyduğunu ifade ederek, şunları anlattı:

"Nereye ve kime ateş açtığını görmedim. Halk, Osman Akkaya’yı almış. Mithat Aynacı da bize Osman Akkaya'nın linç edildiğini belirterek, kendimizi korumak için silah kullanmamızı söyledi. Biz hiçbir şekilde silahımızı kullanmadık. Darbe kalkışmasını ise haberlerden anladık. Mithat Aynacı, bize 'Her habere inanmayın, TRT Haber'e bakın. Silahınızı kullanın yoksa linç edilirsiniz. Türkiye'deki bütün emniyet binaları alındı.' dedi. Biz ona inanmıyor ve dediğini de yapmıyorduk. Hemen Balıkesir'deki okul komutanımız Yüzbaşı Yasin Köse'yi aradık. Yasin Yüzbaşı, bize sakin olmamızı ve kesinlikle hiçbir emre riayet etmemezi ve polise teslim olmamızı söyledi. Biz de komutanımızın dediğini yaptık."

TAHLİYE TALEBİNDE BULUNDU

Aynacı ile Akkaya'nın arasında geçen konuşmanın bir bölümüne tanık olduğunu kaydeden Gök, "Mithat Aynacı, yanımıza gelir gelmez Yarbay Osman Akkaya'ya 'Helikopterler nerede kaldı. Hava desteğine ihtiyacımız var' dedi. Mithat Aynacı, sürekli telefonundan mesajlaşıyordu" ifadesini kullandı.

Gök, Aynacı'nın teslim olurken üstündeki üniformayı çıkardığını, kendisini almaya gelen polislerden tişört istediğini belirtti. Silah kullanmadığını ve kimseye zarar vermediğini öne süren Gök, tahliye talebinde bulundu.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Silivri İlçe jandarma ekipleri, duruşmanın yapılacağı binada ve salonda güvenlik tedbiri aldı. Araç sürücüleri, üç kontrol noktasında yapılan arama sonucunda duruşmanın yapıldığı binaya ulaşabildi. İzleyiciler, avukatlar ve basın mensupları da duruşmanın yapıldığı binaya girişte kimlik kontrolünden geçti. Duruşmanın yapıldığı binanın çevresinde bulunan jandarma trafik ve motorize ekipleri de otomobillerin giriş çıkışlarının kontrolünü sağladı.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 15 Temmuz’da İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün işgal edilmesine teşebbüs eden ve aralarında tankın içinden çıkan eski emniyet müdürü Mithat Aynacı, yine olay tarihinde Edirne Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olup İstanbul Emniyet Müdürlüğü binası çevresinde bulunduğu tespit edilen emniyet müdürü İsmail Uğuz'un yanı sıra yarbaylar Osman Akkaya ve Fatih Sönmez'in de bulunduğu 23 rütbeli asker ile 44 er "sanık" sıfatıyla bulunuyor.

Aralarında İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın da bulunduğu 74 kişinin "müşteki" ve 14 kişinin "mağdur" sıfatıyla yer aldığı iddianamede, darbe girişimi sırasında rütbeli askeri personel sanık Ömer Kalın'ın kullandığı tankı, duran araçların ve vatandaşların üzerine sürmesi sonucu Hüseyin Kısa, Muhammet Aksu, Mehmet Şefik Şefkatlioğlu ve Türkmen Tekin'in şehit oldukları anlatılıyor. Ahmet Kocabay'ın ise sanık Yarbay Fatih Sönmez tarafından silahla vurularak şehit edildiği belirtilen iddianamede, her iki bölgede çıkan olaylarda 30 kişinin de yaralandığı ifade ediliyor.

"ASKERLERLE GÖRÜŞTÜKTEN SONRA EVDEN ÇIKTI"

İddianamede, yapılan araştırmalarda örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandığı belirlenen eski 4. sınıf emniyet müdürü Mithat Aynacı'nın üzerinde 1 dolarlık banknot bulunduğuna dikkat çekiliyor. Aynacı’nın kullandığı telefon hattındaki görüşmeler incelendiğinde, 15 Temmuz'da başka dosyadan tutuklu eski İstanbul Jandarma Komutanı Gürcan Sercan ile bu dosyanın sanıklarından Osman Akkaya ve bazı askerlerle birçok kez telefon görüşmesi yaptığı ifade ediliyor. Aynacı'nın cep telefonu baz bilgisine göre, 15 Temmuz'da saat 20.00 sıralarında Küçükçekmece'deki ikametinde olduğu ve 20.14'te aktif görevde olan bir uzman çavuş tarafından arandıktan sonra ikametinden ayrıldığı belirtilen iddianamede, sanığın, eski Albay Gürcan Sercan'la saat 22.49'da görüşme yaptıktan sonra Küçükçekmece'den ayrılarak İl Emniyet Müdürlüğünün bulunduğu Vatan Caddesi'ne hareket ettiği anlatılıyor.

İSTENEN CEZALAR 

İddianamede, tüm sanıklar hakkında ''anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'', ''TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' ve ''silahlı terör örgütüne üye olma'' suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15'er yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.Sanıklardan Mithat Aynacı hakkında ayrıca "kasten öldürmeye teşebbüs", "hakaret" ve "tehdit" suçlarından 30 yıldan 55 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, kullandığı tankla 4 kişiyi ezerek ölümüne yol açtığı gerekçesiyle sanık Ömer Kalın'ın "kasten öldürme'', kasten yaralama'', ''mala zarar verme'' suçlarından 4 kez müebbet ile 529 yıldan 990 yıla kadar hapisle cezalandırılması öngörülüyor.Maktul Ahmet Kocabay'ın silahla vurularak şehit edilmesi ve diğer maktullerin ölümünden sorumlu tutulan sanık Yarbay Fatih Sönmez hakkında ayrıca "kasten öldürmeye azmettirme" suçundan 5 kez müebbet ve "kasten öldürmeye teşebbüs", "kasten yaralama", "hakaret", "tehdit", "mala zarar verme" suçlarından 559 yıldan 1030 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, "Ana darbe davası"nın sanıklarından eski Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit'in kendisine İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinin işgal edilmesi talimatı verdiği belirten 66. Mekanize Piyade Tugayında Kurmay Başkan Vekili eski Yarbay Osman Akkaya hakkında da ayrıca "kasten yaralama", "kasten öldürmeye teşebbüs", "hakaret" ve "tehdit" suçlarından 113 yıldan 256 yıla kadar hapis cezası isteniyor.İddianamede, diğer bazı sanıkların da yine benzer suçlardan 13,5 yıl ila 990 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.