İstanbul Mayıs'ta şiire doyacak

Bu yıl 11-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası İstanbul Şiir Festivali'nin bu yılki ana teması  'İrlanda Şiiri ve Edebiyatı' olacak.

Anadolu Ajansı 16.04.2010 - 18:26

Dünyadan ve Türkiye'den önemli şairleri İstanbul'da buluşturan ''Uluslararası İstanbul Şiir Festivali''n üçüncüsü, 11-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde açılışı yapılacak festivalin bu yılki ana teması, ''İrlanda Şiiri ve Edebiyatı'' olacak. 24'ü yabancı 48 şairin katılacağı festivale, İrlanda'dan bir şair konuk edilecek. Bu kapsamda, Beyoğlu Sanat Galerisi'nde bugüne değin retrospektif nitelikte ''Modern İrlanda Şiiri Sergisi'' düzenlenecek ve tema ülkeye ilişkin bir diğer çalışma olarak da ''Çağdaş İrlanda Şiiri Antolojisi'' hazırlanacak.

Etkinlik mekanları olarak bu yıl da D&R kitabevleri, Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi ve köşkler kullanılacak.

Şiir Akademisi çerçevesinde üniversitelerde şiir okumaları, oturumlar, konferanslar, çalıştaylar düzenlenecek ve ''şiir nasıl yazılır?'', ''yazma süreçleri nasıl işler?'' gibi sorular üzerine çalışmalar yapılacak. Oturumlarda, festivale katılan şairler öğrencilerle buluşacak.

''Şiir Performansı'' başlığında Muammer Karaca Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek Nazım Hikmet'in ''Piraye İçin Yazılmış Saat 21-22 Şiirleri'' isimli gösterisi, Atilla Birkiye tarafından sahneye konulacak.

OLMASA MEKTUBUN
Sanatçı Zuhal Olcay, geniş repertuvarıyla 11 Mayıs'taki Şiir Festivalinin açılışında şiirseverlerle buluşacak. Murathan Mungan'ın ''Olmasa Mektubun'' şiiriyle başlayacak Yeni Türkü konseri, 14 Mayısta Galata'da gerçekleştirilecek.

Festivalin kapanış tarihi olan 15 Mayısta da Cem Adrian, Arkeoloji Müzesi bahçesinde konser verecek.

''Şiir Hatları Vapuru'' etkinliğinde ise Kabataş'tan kalkacak vapur tüm Boğaz'ı dolaşacak, Rumeli Kavağı'nda mola verip geri dönecek.

Bu yıl festival, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) olması nedeniyle ''İstanbul'' özel temalı bir bölümü de şiirseverlerle buluşturacak. İstanbul 2010 AKB Ajansı tarafından ikinci kez desteklenen festival, İstanbul'da edebiyat alanında gerçekleştirilen en büyük etkinliklerden biri olma niteliğini taşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...