İstanbul'da organ mafyasına baskın: 11 kişi yakalandı

İstanbul'da yasadışı organ ticareti yaptıkları belirlenen Ürdün ve Suriye uyruklu şebekeye yönelik operasyonda 5 kişi yakalandı. Operasyonda para karşılığı organlarını satan 6 kişi de gözaltına alındı.

İstanbul'da organ mafyasına baskın: 11 kişi yakalandı

Organ satışına 12 bin dolara aracılık eden çete yakalandı. 

Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, özel bir hastaneden gelen organ nakli ihbarıyla ilgili inceleme başlattı.

Yapılan çalışmalarda, kendilerini karı-koca ya da abi-kardeş olarak tanıtan, organ nakli olacak ve bağışlayacak kişilerin evraklarının sahte olduğu tespit edildi.

İstanbul'da organ mafyasına baskın: 11 kişi yakalandı - 1

60 BİN DOLARA ORGAN TİCARETİ

Ekipler, sahte evrakla ameliyat olmayı bekleyen 3 farklı hastayı ve organ bağışçısını takibe aldı.

Yapılan takiplerde bağışçılardan ikisinin böbreklerini 12 bin dolara, birinin ise 60 bin dolara sattığı, organ ticaretini akraba olduklarına ilişkin sahte belgelerle gizledikleri belirlendi.

12 BİN DOLARA ARACILIK

Polis, tarafları bir araya getiren bir çete olduğunu, şüphelilerin organ ticareti karşılığında 12 bin dolar aldığını tespit etti.

Yapılan çalışmalarda şebeke üyelerinin Sakarya'da saklandıkları ve yurt dışına kaçış hazırlığı yaptıkları tespit edildi. Ekipler, kaçmaya çalışan şüpheliler çete lideri Ürdün uyruklu M.M.H.A.Z, örgüt yöneticisi M.T.H.B, örgüt üyeleri M.B, U.A. ile organ nakli için anlaşan tarafların da aralarında olduğu 11 şüpheli gözaltına aldı.

Şüphelilerden hasta olan bir kişi adli kontrol şartıyla serbest kalırken, 10 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Sayfa Yükleniyor...