İTÜ'den büyük başarı

ABD'de düzenlenen Mikro Uydu Yarışması'na katılan İstanbul Teknik Üniversitesi takımı, dünya birincisi oldu.

İTÜ'den büyük başarı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (NASA), Amerikan Havacılık ve Uzay Enstitüsü (AIAA) ve Amerikan Astronomi Topluluğu (AAS) desteğiyle ABD'nin Teksas eyaletinde düzenlenen, ''Mikro Uydu Yarışması Tasarla, Yap, Fırlat'' yarışmasında 'yi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) temsil etti.

Dünyadaki çeşitli üniversitelerden 35 ekibin katıldığı yarışmada, İTÜ Uzay Mühendisliği öğrencisi Süleyman Soyer, Uçak Mühendisliği öğrencileri Muhammed Yılmaz ve Veysel Yağmur Saka, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği öğrencileri Onur Şahin, Murat Can Kabakcıoğlu, Yunus Buğra Özer ile Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi Emre Atay'dan oluşan İTÜ UYARI Model Uydu Takımı, rakiplerini geride bırakarak birinciliğe ulaştı.

Takım kaptanı Süleyman Soyer yarışma sonrası yaptığı açıklamada, ''Uzun ve yorucu bir çalışmanın sonunda böyle önemli bir başarıya imza atmak bizleri çok gururlandırdı. En başından beri her an yanımızda olan rektörümüz Prof. Dr. Muhammed Şahin'e ve danışman hocalarımız Doç. Dr. Halit Süleyman Türkmen ve öğretim görevlisi Ali Bahadır'a teşekkür ederiz'' dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin de öğrencilerinin, yalnızca üniversitelerinin değil, bütün ülke için gurur kaynağı olduğunu bildirdi.

Yarışmada bir diğer İTÜ takımı olan Lagari Model Uydu Takımı'nın da dördüncülük elde ettiği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...