İTÜ’lü asistanlar rektörlüğü işgal etti

İTÜ’de işten atılan arkadaşlarının görevlerine iade edilmesini isteyen araştırma görevlileri, rektörlük binasını işgal etti. Yaklaşık iki saat rektörlükte oturma eylemi yapan asistanlar, Rektör Mehmet Karaca’yla görüşme sözü alınca eylemlerine son verdi.

28.03.2013 - 15:22

İTÜ’lü asistanlar rektörlüğü işgal etti

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) 7 ay önce 63 asistanın Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) kararı uyarınca işten atılmasını protesto eden araştırma görevlileri, öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 1000 kişilik grup, Maslak Yerleşkesi'ndeki “Dayanışma Meydanı” adını verdikleri alanda bir araya geldi.

“Kazanana kadar mücadeleye devam” yazılı bir pankart açan grup, Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca aleyhinde çeşitli sloganlar attı.

Asistan, öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan grup, “Rektör Karaca, asistana dokunma”, “İTÜ burada, Rektör nerede” ve "Ferman YÖK'ün, üniversiteler bizimdir" şeklindeki sloganlar eşliğinde rektörlük binasına kadar yürüdü.

Kalabalık grubun yürüyüş sırasında “Asistan kıyımına son”, “Akademik iradeye sahip çıkıyoruz” ve “Biz kalıyoruz, Karaca gitsin” yazılı pankartlar taşıdıkları görüldü.

‘ARKADAŞLARIMIZ İŞE GERİ ALINSIN’
Rektörlük binası önüne gelen grup adına açıklamayı araştırma görevlisi Zafer Eren yaptı.

Araştırma görevlisi Eren, YÖK'ün, ''yüksek lisansı 3 yılda, doktorayı 6 yılda bitiremeyenlerin okulla ilişkisi kesilsin'' yönündeki yazısıyla 63 öğretim görevlisinin işten çıkarıldığını hatırlattı.

YÖK'ün 1 Şubat'ta bu asistanların işe iadesini sağlayan başka bir karar daha aldığını kaydeden Zafer Eren, ancak bu kararın İTÜ yönetimi tarafından çeşitli gerekçelerle uygulanmadığını söyledi.

Kendilerini tehdit ettiğini ve fişlediğini öne sürdükleri Rektör Mehmet Karaca’yı son kez uyardıklarını ifade eden Eren, “Artık buna tahammül etmeyeceğiz. Rektör bundan sonra gideceği her yerde karşısında bizi bulacaktır” ifadelerini kullandı.

İSTİFA ÇAĞRISI
Araştırma görevlisi Zafer Eren, işe iade kararını uygulamayan Rektör Prof. Dr. Karaca'nın istifasını istediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“YÖK'ün asistanların işe iadesini hükmeden 1 Şubat kararları derhal uygulanmalı ve işten atılan tüm asistanlar geri alınmalıdır. 33/a kadrosuna geçişteki tüm engeller kaldırılmalı ve geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu karar tekrar bölümlerin iradesine bırakılmalıdır. Üniversitemizde yaşanan tüm keyfi ve hukuksuz uygulamalar durdurulmalıdır.

Bunlar uygulanmadığı takdirde, Rektör Karaca bulunduğu makamı terk etmeli ve derhal istifa etmelidir. Bugün burada hep birlikte İTÜ'ye ve akademik iradeye sahip çıktığımızı bir kez daha ilan ediyoruz.”

REKTÖRLÜĞE GİRDİLER
Açıklamanın ardından grup üyeleri, 7 aydır işe iade kararını bekleyen asistanların muhatap kabul edilmediğini savunarak Rektör Karaca ile görüşme talebinde bulundu.

Bu sırada asistanlar ile güvenlik görevlileri arasında tartışma yaşandı. Kısa süreli arbedenin ardından rektörlüğe girmeyi başaran yaklaşık 300 kişilik grup, burada oturma eylemi yaptı.

Araştırma görevlileri, rektörlük binasında "İTÜ, İTÜ'ye sahip çıkıyor”, “İTÜ burada, Rektör nerede” ve “Rektör istifa" şeklinde sloganlar attı.

Asistanlar, bina içerisinde “Yeter artık Karaca, İTÜ'ye ve hocalarımıza sahip çıkıyoruz. İTÜ öğrencileri” yazılı bir pankart da astı.

Araştırma görevlileri, burada şarkı ve türkü söyleyip halay çekti.

Asistan ve öğrencilerin içeriye girmesine engel olamayan güvenlik görevlileri ise tüm girişleri kapattı.

EYLEMİ BİTİREN SÖZ
Yaklaşık iki saat süren oturma eyleminin ardından işten çıkarılan asistanlar arasından seçilen 3 temsilci, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Aydın ile bir süre görüştü.

Araştırma görevlisi temsilciler, protesto eylemi sırasında binada bulunmayan Prof. Dr. Karaca ile görüşme sözü aldı.

Bu gelişmenin ardından grup üyeleri, oturma eylemine son vererek İTÜ Rektörlüğü binasından ayrıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...