İYİ Parti'den Tunç Soyer açıklaması

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, partisinin CHP ile bazı il ve ilçelerde işbirliği yapma kararı aldığını anımsatarak, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu işbirliği kapsamının içindedir. Dolayısı ile CHP'ye bırakılan bu ilin belediye başkan adayı Tunç Soyer'i destekleyerek kararımızın arkasında duracağız" ifadesini kullandı.

İYİ Parti'den Tunç Soyer açıklaması

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, yaptığı yazılı açıklamada, İYİ Parti'nin akitlerine sadık, ciddi bir parti olduğunu, partisinin CHP ile yaptığı işbirliği kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de yer aldığını belirtti.

Bu desteğin parti görevi olduğu kadar kendi siyasi ahlakının da gereği olduğunu vurgulayan Çıray, şöyle devam etti:

"(İYİ Parti-CHP işbirliği) İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığı bu işbirliği kapsamının içindedir. Dolayısı ile CHP'ye bırakılan bu ilin belediye başkan adayı 'i destekleyerek kararımızın arkasında duracağız.

Açıkça ifade etmeliyim ki Sayın Tunç Soyer'e yapılan saldırıların gerçek nedeni, babaları merhum Nurettin Soyer'in Fetullah Gülen'i ilk mahkum eden yargıç olmasıdır. Soyer'e yapılan saldırılar arkasında FETÖ'cülerin intikam alma niyetleri vardır."

Çıray, Nurettin Soyer'i Alparslan Türkeş hakkında idam cezası istediği için suçlayıp, buradan hareketle Tunç Soyer'in adaylığını sorgulamanın, yargılamanın mantıklı olmadığını savunarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Biz, demokrat geleneğin temsilcileri, Menderes'in idamına neden olan darbenin sorumlularının çocuklarını hiçbir zaman suçlamadık. Nitekim davanın 2 numaralı sanığı ile yaptığım konuşmalarda Nurettin Soyer'in darbe yönetiminin olağanüstü koşullarında bile bir sıkıyönetim savcısı olarak, darbe hukukuna rağmen yapılacakların asgarisini yaptığını dinledim. Diğer yandan Ergenekon ve Balyoz davalarının Kuddusi Okkır'ı ve askerlerimizi zindanlara gömen, şerefli Türk Ordusu'nu FETÖ'nün işgal etmesinin koşullarını hazırlayan hain savcılarını unutmayalım. Kısaca olayları kendi asli tarihsel aktörleri ve şartları içinde değerlendirdiğimizde ortada suç falan yok, bunu yüklenecek varis de yok."

Sayfa Yükleniyor...