İzmir-İstanbul Otoyolu’na yargı freni

Gebze-Orhangazi İzmir Otoyolu projesi yargıya takıldı. Başvuruları değerlendiren Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı aldı.

05.04.2012 - 10:40

İzmir-İstanbul Otoyolu’na yargı freni

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ile Ege Çevre ve Kültür Platformu Derneği'nin Gebze-Orhangazi İzmir Otoyolu projesi ile ilgili başvurusunu değerlendiren Danıştay, yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Habertürk'ün haberine göre; yaklaşık 6.5 milyar dolara mal olacağı hesaplanan proje, kısa sürede tamamlanması için Çevre Etki Değerleme (ÇED) Yönetmeliği'nden, Başbakanlık genelgesiyle muaf tutulmuştu.

İzmir iş dünyasının yıllardır talepte bulunduğu İzmir-İstanbul Otoyolu, İzmir'in çılgın projeleri arasında gösteriliyor. İki şehir arasında 8.5 saat olan mesafeyi 3.5-4 saate indirecek proje, Türkiye'nin tek defada yapılan en büyük yap-işlet devret projesi olarak lanse edildi.

Güzergah, 377 kilometre otoyol ve 44 kilometre bağlantı yoluyla birlikte Dilovası-Hersek Burnu arasındaki yaklaşık 3 kilometre asma köprüden oluşuyor. Otoyol, İzmir ile İstanbul'u birbirine 140 kilometre yaklaştıracak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...