İzmir, Manisa ve Didim'de ormanlar yandı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde makilik alandaki yangını sömdürme çalışmaları devam ederken, Manisa'nın Yuntdağı mevkisindeki yangın kontrol altına alındı. Didim'de ise alevler nedeniyle bir site boşaltıldı.

17.06.2009 - 17:08

İzmir, Manisa ve Didim'de ormanlar yandı

İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı Kaymakçı beldesindeki makilik alanda sabah saatlerinde alevler yükseldi.

Büyük Mahalle Hüseyin Dereli mevkisindeki dere yatağından başlayarak makilik alana sıçrayan yangın, şiddetli rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü.

Tarım arazileri ve zeytinliklerin bulunduğu bölgeye doğru hızla ilerleyen yangın, Goyak mevkisine de sıçradı. Burada bulunan 20 ev, alevlerin yaklaşması üzerine tahliye edildi.

Bu arada, Bozdağ'ın yamaçlarına yayılan yangın, Kaymakçı'nın yanı sıra Uzundere, Bucak ve Kışla köylerinin tepelerine doğru genişledi.

Yangına İzmir Büyükşehir, Bayındır, Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Kaymakçı, Birgi ve Gölcük belediyeleri ile Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri karadan müdahalede bulunuyor. Ekiplere, Kaymakçı beldesinden yüzlerce vatandaş ile askeri birlikler de katılıyor.

Söndürme çalışmalarına, İzmir, Akhisar, Denizli ve Milas Orman işletmelerine bağlı 5 helikopterin yanı sıra 5 uçak da havadan destek sağlıyor.

Yangın sebebiyle oluşan yoğun dumandan dolayı yaban hayvanlarının bölgeyi terk ettikleri görüldü.

Ödemiş Kaymakamı Abdurrahman Koçoğlu, bir nokta dışında yangının büyük oranda kontrol altına alındığını söyledi.

Birgi beldesine bağlı Bucak köyüne yönelen yangının buraya sıçramaması için yoğun çaba harcandığını ifade eden Koçoğlu, ekiplerin ağırlıklı olarak bu bölgeye kaydırıldığını belirtti.

Ödemişte şimdiye kadar makilik ve tarım arazilerini de içine alan 80 hektarlık alan yandı.

MANİSA'DA KONTROL ALTINDA
Manisa Orman İşletme Müdürü Tuncay Can, Yuntdağı mevkisinde makilik alanda çıkan yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını bildirdi.

Yuntdağı mevkisine gelerek yangın söndürme ekiplerinin koordinasyonunu sağlayan Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangının büyük ölçüde kontrol altına alındığını belirtirken, alevlerin yükselme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Can, ''Yangın bölgesinde boğaz şeklindeki küçük bir alanda alevler var. Arazözler bu bölgeye de ulaşmak üzere. Kısa bir süre içinde bu alandaki alevlerin de kontrol altına alınacağını tahmin ediyoruz'' dedi.

Soğutma çalışmalarının gece boyunca süreceğini kaydeden Can, yangında 3 hektar ormanlık, 12 hektar da makilik ve tarım alanının zarar gördüğünü belirtti.

Bu arada yangın dolayısıyla tahliye edilen Karayağcılar Köyü sakinleri, yeniden evlerine döndü.

Yangında köylülere ait çok sayıda zeytin ağacı hasar gördü. Köy sakinleri, yangının köye çok yaklaştığı sırada itfaiyenin zamanında müdahalesi ile evlere zarar vermeden kontrol altına alındığını söyledi.

DİDİM'DE ALEVLER KONTROL ALTINDA
Aydın Didim'de Akbük beldesi ile Milas'ın Bafa beldesi sınırında bulunan tarım arazisinde yangın çıktı.

Yangın, yaklaşık 4-5 kilometre mesafedeki ormanlık alana sıçramadan 2 uçak ve 1 helikopterin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Alevler 8 hektarlık makilik alana zarar verdi.

Alevlerin bölgede bulunan yerleşim alanlarını tehdit etmesi nedeniyle jandarma ve orman ekipleri yangının 100 metre kadar yaklaştığı bir sitede yaşayan vatandaşların evleri boşaltmalarına yardımcı oldu. Evini boşaltmak istemeyen vatandaşlar ekipler tarafından zorla evlerinden çıkartıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...