İzmir'de 3,2 büyüklüğünde deprem

İzmir'in Menderes ilçesinde saat 09.02'de 3,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

İzmir'de 3,2 büyüklüğünde deprem

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın () verilerine göre, 'in Menderes ilçesinde 3,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Saat 09.02'deki deprem yerin 3,41 kilometre altında oldu.

, kısa süreli paniğe neden olurken, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

"PANİK YAPACAK BİR DURUM OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir Menderes'te meydana gelen depremle ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Hasan Sözbilir şöyle konuştu:

"AFAD verilerine göre 3,2 büyüklüğünde ve 3,41 kilometre derinliğinde, Kandilli verilerine göre ise 3,5 büyüklüğünde ve 9,6 kilometre derinliğinde deprem gerçekleşti. Depremin dış merkez üssü Torbalı-Yeşilköy civarına denk geliyor. Bu depremin hemen kuzeyinde Kısıkköy ile Karaağaç arasında 12 kilometre uzunluğundaki Nifdağı segmenti yer alıyor.

İzmir'de 3,2 büyüklüğünde deprem - 1

Bu fay çok uzun dönemdir deprem üretmeyen fay sınıfında değerlendiriliyor. aktivitesi düşük. Maksimum 6 büyüklüğe varan depremler üretebilir. TÜBİTAK kapsamında başlattığımız bir proje var. Afyon Kocatepe Üniversitesi, DEÜ ve Çukurova Üniversitesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin birlikte yürüttüğü bu proje kapsamında, bu yaz fayın deprem üretme potansiyelini belirlemek üzere hendek çalışmaları yürüteceğiz. 2025 yılı itibarıyla Nifdağı Fayı ile ilgili somut bilgilere ulaştığımızda kamuoyu ile paylaşacağız. Bu aşamada panik yapacak bir durum olduğunu düşünmüyorum."

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...