Jandarmaya Hrant Dink soruları

Gazeteci Hrant Dink cinayetinde ihmali oldukları gerekçesiyle haklarında dava açılan askerlerle ilgili araştırma derinleştiriliyor. Mahkeme Jandarma Genel Komutanlığı dahil birçok yerden bilgi istedi.

NTV Haber 24.07.2009 - 15:18

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmada hakim, yeni bilgilere ulaşmak için değişik kurumlardan bilgi ve belge istenmesine karar verdi.

Albay Ali Öz ile 7 askerin katılmadığı duruşmada hakim, Trabzon Jandarma Komutanlığı'ndan dink cinayetinden önce Yasin Hayal'le ilgili bir çalışma olup olmadığının bildirilmesini istedi.

Hakim, Trabzon Jandarma Komutanlığı'ndan ayrıca Yasin Hayal'in yaşadığı Pelitli bölgesinde olay öncesi kayıtlı haber elemanlarının kimler olduğunun sorulmasına ve bunların tanık olarak dinlenmesi için davetiye çıkarılmasına da karar verdi.

Hakim, yine Trabzon Jandarma Komutanlığı'ndan Dink cinayeti sonrası jandarmanın 156 numaralı telefonuna yapılan ihbarlarla ilgili varsa kayıtları da istedi.

Davada Trabzon eski il Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz ve Trabzon Jandarma İstihbarat Binbaşı Metin Yıldız ile 6 asker görevi ihmal ve kötüye kullanmakla suçlanıyor. 8 asker sanık için iki yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...