Japonya'nın 5 bin yıllık tarihi sergileniyor

'Japon Sanatının 5000 Yılı' sergisi '2010 Türkiye'de Japonya Yılı' etkinlikleri kapsamında, 5 Mayıs'ta Topkapı Sarayı Müzesi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.04.2010 - 14:36

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japonya Kültür Müsteşarlığı ve Tokyo Ulusal Müzesi tarafından organize edilen 'Japon Sanatının 5000 Yılı' sergisi Japonya'nın kültürel mirasının yurt dışında tanıtılması amacıyla düzenleniyor.

Sergi kapsamında, Japonya'nın tarihine ve kültürüne yönelik bilincin artırılması ve uluslararası anlayışın geliştirilmesi hedefleniyor.

''2010 'de Japonya Yılı'' kapsamında düzenlenecek ve Japon Prensi Tomohito Mikasa'nın katılımıyla gerçekleşecek bu sergide, Japonya'nın Jomon döneminden (MÖ 2000) Edo dönemine (19.yy) kadar olan resim, heykel ve el sanatlarından oluşan 47 eser sergilenecek.

Topkapı Sarayı'nın giriş ücreti olan 20 TL karşılığında gezilebilecek ve 28 Haziran tarihine kadar açık kalacak sergide, ziyaretçiler Japon sanatındaki dönemleri keşfetme imkanı bulacak.

Ayrıca, özel eserler kapsamında, 1890 yılında Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit tarafından Japon İmparator Meiji'ye armağan olarak Ertuğrul Firkateyni ile iletilen ve Türk-Japon dostluğunun başlangıcının bir delili olarak kabul edilen çiçek işlemeli mor kadife masa örtüsü de sergilenecek.

Sayfa Yükleniyor...