Kalori hileleriyle zayıflayın

ABD’li diyet uzmanı Joy Bauer rejim yapmadan kilo vermenin yollarını bir sağlık sitesindeki köşesinde takipçıleriyle paylaştı. Ünlü diyetisyene göre yiyeceklerimizin kalorisini düşürmek düşünüldüğü kadar zor değil.

22.02.2012 - 16:12

Kalori hileleriyle zayıflayın

Yiyeceklerin tadını kaybetmeden yapacağımız birkaç hileyle gün içinde alınan kalori miktarının azaltılabileceğini belirten ABD’li diyet ve beslenme uzmanı Joy Bauer konuyla ilgili ipuçlarını bir sağlık sitesinde okuyucularıyla paylaştı.

1-GECE ATIŞTIRMALARINDAN KURTULUN

Gece geç saatlerde yenen dondurma, kurabiye gibi yiyecekleri tüketmeyi bırakmamız gerektiğini belirten Bauer sözlerine şöyle devam etti: “Günde yaklaşık 250 kalori eksiye geçmek istiyorsanız gece geç saatte bir şey yememeniz gerekiyor.”

2-YAĞI ŞİŞEDEN BOŞALTMAYIN

Salatalara ya da yemeklere her ne kadar zeytinyağı ya da kanola gibi kalbinizle dost yağlar kullansanız da bunların da kalorilerinin oldukça yüksek olduğunun altını çizen  Bauer şöyle konuştu: “Yemek yaparken tencerenize ya da salataya yağ dökmek için spreyli şişe kullanırsanız koyacağınız miktarı daha rahat ayarlayabilirsiniz. Normalde salatanıza 2 yemek kaşığı tağ koyuyorsanız bunu 1’e indirin. Bu yöntemle günde yaklaşık 120 kaloriye “elveda” dersiniz."

3-YEMEĞE SEBZEYLE BAŞLAYIN

Yapılan son araştırmalar yemeğe lifli gıdalar alarak başlandığında doyma hissinin çabuk gerçekleştiği ve diğer yiyeceklerin daha az tüketildiğini gösteriyor. Bu bilgiyi işaret eden Bauer şöyle konuştu: “Diyelim ki akşam yemeğinde yaklaşık olarak 1000 kalori alıyorsunuz.  Başlangıç olarak salata ya da sebze aldığınız takdirde bir sonraki yemekten daha az yiyeceğiniz için neredeyse günlük 200 kaloriden kurtulursunuz”.

4-SANDVİÇİ ‘AÇIK’ TÜKETİN

Ekmek herkesin bildiği gibi kalorili bir yiyecek. Sandviç ya da tost yerken üst kapağının açık yenmesinin diyet açısından faydalı bir hile olduğunu belirten Bauer sözlerine şöyle devam etti: “Sandviçin alt ekmeğini yiyip, üzerindeki ekmeğini ayırırsanız bu size günlük 100 kalori kazandıracaktır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...