Karar: Uğur'un öldürülmesi meşru müdafaa

Mardin Kızıltepe'de 5 yıl önce 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babasını öldürmekten yargılanan 4 polis hakkında verilen beraat kararını Yargıtay onadı. Kararda "Eylemin, meşru müdafaa sınırları içinde kaldığı" vurgulandı.

NTV Haber 19.06.2009 - 09:55

Karar: Uğur'un öldürülmesi meşru müdafaa

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz'ın ölümüyle ilgili verilen beraat kararını onadı.

Yargıtay'ın kararoda "Sanık polislerin eyleminin, meşru müdafaa sınırları içinde kaldığı" ifade edildi.

Kararda, Kaymaz ailesinin evine terörist ihbarı üzerine baskın yapıldığına da dikkat çekildi.

Kararda, yerel mahkemenin verdiği beraat kararının yasaya uygun olduğu belirtildi.

AİHM'E TAŞINIYOR
Avukat Hüseyin Cangir, kararı NTV yayınında değerlendirdi.

Cangir, şunları söyledi:

“Öncelikle Yargıtay’ın onama kararı şu ana kadar resmi olarak tarafımıza tebliğ edilmemiştir. Bu konuda tebliği bekleyeceğiz. Bu konuda iki tane başvuru yapabiliriz. Birincisi; Adalet Bakanlığı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan dosyanın bozulmasını yönünde talepte bulunabiliriz. Bir diğeri ise, iç hukuk yolları tükendiğinden davayı AİHM’e götürmeyi düşünüyoruz. Dosyayı AİHM’e götürmek için hukuki hiçbir engel kalmamıştır.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na getirebilir, itiraz edebilir veya Adalet Bakanlığı’na dosyanın bozulması istemiyle başvurabilir.”

SIRTINDAN DOKUZ MERMİ ÇIKTI
21 Kasım 2004'te 31 yaşındaki Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur, polis ateşiyle öldürülmüştü.

Uğur Kaymaz'ın sırtında 9 kurşun yarası olduğu belirlenmişti.

Operasyonda silah kullanan polis memurlarından Mehmet Karaca, Yaşefettin Açıksöz, Seydi Ahmet Töngel ve Salih Ayaz Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamaları sonucunda meşru müdaafadan beraat etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...