"Karargah Rahatsız" haberine soruşturma

Bakırköy Başsavcılığı, yapılan suç duyurusu üzerine, "Karargah Rahatsız" haberiyle ilgili soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı 27.02.2017 - 12:44 | Son Güncelleme : 27.02.2017 - 14:01

"Karargah Rahatsız" haberine soruşturma

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 25 Şubat'ta Hürriyet gazetesinde yayımlanan ve gazetenin Ankara Temsilcisi Hande Fırat imzalı ''Karargah Rahatsız'' başlıklı haberle ilgili soruşturma başlattı.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam, haberle ilgili Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede haberin, "16 Nisan'daki halk oylaması öncesinde hem hükümeti hem de referandum sürecini etkilemeye yönelik çok önemli bir muhtıra niteliği taşıdığı" kaydedildi.

Sağlam dilekçesinde, habere konu olan olayın "cunta yapılanmalarının ordu içerisinde halen etkin ve faal olduğunu" ortaya koyduğunu ve bu yapılanmanın üyelerinin tespit edilerek ''Cebir şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs'' suçundan cezalandırılmalarını istedi.

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Sağlam'ın dilekçesini işleme koyan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlattı.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada, ''25 Şubat 2017 tarihinde Hürriyet gazetesinde yayımlanan 'karargah rahatsız' başlıklı haber içeriğinde bahsedilen karargahın hükümetin icraatlarını önlemeye yönelik bir cunta yapılanması olabileceği izlenimi edinildiğinden ve bu hususta bir şikayet dilekçesi verilmesi de nazara alınarak konu hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır'' denildi.

Sayfa Yükleniyor...