Karargah'ta 28 saat!

Özel Kuvvetler’de, Başbakan Yardımcısı Arınç’a suikast iddiası soruşturması nedeniyle yapılan 2. arama da sona erdi. Aramanın yaklaşık 27.5 saat sürmesinin nedeninin, devlet sırrı niteliği taşıyan belgelerin Karargah'tan çıkarılmasına izin verilmemesi olduğu belirtiliyor.

Haberler 26.12.2009 - 23:25

Karargah'ta 28 saat!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla 19 Aralık’ta iki askerin yakalanmasıyla birlikte başlayan soruşturmada ikinci arama dalgası da tamamlandı.


Özel Kuvvetler Seferberlik Bölge Müdürlüğü’nde Cuma gecesi başlatılıp cumartesi günü sabaha karşı eren aramada, askeri yetkililer savcılara giriş için özel izin gerektiği gerekçesiyle evrak bölümüne sokmamıştı.

Bunun üzerine bölüm 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi Kadir Kayhan tarafından mühürlenmişti.

Söz konusu bölümde arama yapmak üzere Savcı Şemsettin Özcan, Cumartesi akşamı saat 21.30'da yeniden Özel Kuvvetler Seferberlik Müdürlüğü’ne geldi.

Saatler 00.30'u gösterdiğinde Özel Kuvvetler'deki aramaya 11. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi Kadir Kayhan ve Savcı Mustafa Bilgili de dahil oldu. Aramaya askeri savcıların da katıldığı öğrenildi.

Bu arada, Kayhan ve Bilgili'yi taşıyan altı araçtan 5’i Özel Kuvvetler’e alınırken, Terörle Mücadele Şubesi polislerinin bulunduğu aracın girişine izin verilmedi. Ancak ilerleyen saatlerde Terörle Mücadele’ye ait başka bir araç tesise girdi.

YAKLAŞIK 28 SAAT SÜRDÜ
Savcıların, ilk gün arama izni verilmeyen ve mühürlenen evrak bölümünde yaptığı arama yaklaşık 27.5 saat sürdü.

Toplam 38 saatlik aramaların son aşamasını oluşturan bu sürecin uzamasının nedeninin, evrak bölümünde devlet sırrı niteliğinde belgelerin bulunması gösteriliyor.

Bu bilgi ve belgelerin dışarıya çıkarılmasına izin verilmediği, savcıların evrak odasında inceleme yaptığı; fotokopiye dahi izin çıkmadığı belirtiliyor.

8 ASKER GÖZALTINDA
Seferberlik Bölge Başkanlığı’nda Cuma akşamı yapılan ilk arama 10 saat sürmüş, daha sonra Genelkurmay Başkanlığı 8 personelin gözaltına alındığını açıklamıştı.

İlk aramanın ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan programında olmamasına rağmen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüşmüş, sürpriz görüşmeye Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner da katılmıştı.

Genelkurmay'dan yeni bir açıklama gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor.


Sayfa Yükleniyor...