Karun Hazinesi'nin en önemli parçası olan ''Kanatlı Denizatı'' broşu 8 yıl sonra Türkiye'ye iade edildi.

2005 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi'nden çalınan ''Kanatlı Denizatı'' broşunun nerede olduğuna dair çeşitli iddialar vardı.

2006'dan bu yana da, yurtdışında Interpol aracılığıyla aranan som altından ve milyonlarca lira değerindeki mücevherin, geçen sene Kasım ayında Almanya'da bulunduğu açıklanmıştı.

Mücevher, Almanya'nın Hagen kentinde bulunmasının ardından Alman makamları tarafından merkez bankası kasalarında saklanıyordu.

Broşun çalınmasıyla ilgili davada Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürü, ''Nitelikli zimmet ve görevi ihmal'' suçlarından 10 yıl hapis cezası almıştı.

8 YIL SONRA İADE EDİLDİ
Uşak Arkeoloji Müzesi'nden 2005 yılında çalınan ''Kanatlı Denizatı'' broşu, Alman makamları tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü'ye teslim edildi.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in broşun iadesiyle ilgili açıklamayı Uluslararası Berlin Turizm Borsası Fuarın'da yapacağı öğrenildi.

KARUN HAZİNELERİ
Tevrat ve İncil’de ‘Karah’, Anadolu'da ‘Karun’ diye anılan Lidya Kralı Krezüs, M.Ö 560 yılında tahta geçerek, M.Ö 546 yılına kadar dönemin en zengin krallığını yönetti. Uşak’ın Güre beldesi yakınlarındaki Tekin Köyü'nden 1965- 1968 yılları arasında çıkarılan ve yasadışı yolla yurtdışına kaçırılan hazinelerin bu döneme ait olduğu biliniyor.

Mezarlardan çıkarılarak çeşitli yıllarda New York Metropolitan Müzesi’ne satılan bu paha biçilmez eserler, Türkiye Cumhuriyeti’nin ısrarlı mücadelesi sonucu 1993 yılında Türkiye’ye iade edilmişti. 363 parçadan oluşan Karun Hazineleri, Uşak Müzesi’nde sergileniyor.