Ankara'daki terör saldırısında IŞİD şüphesi

Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili soruşturmada yeni bilgilere ulaşıldı. İki canlı bombadan birinin kadın olduğu tespit edildi. İlk belirlemelere göre, saldırının şekli ve kullanılan bomba düzeneği de IŞİD terör örgütünü işaret ediyor.

Ankara'daki terör saldırısında IŞİD şüphesi

Ankara'daki terör katliamının canlı bomba saldırısı olduğu kesinleşti.

Canlı bombalardan birinin kadın olduğu belirlendi.

Ancak patlamanın etkisiyle vücutları büyük oranda parçalandığı için eşgal ve kimlik tespiti yapılamadı.

Savcılık, olay yerinde bulunan sahipsiz iki cesetle tüm parçalara DNA analizi yapılması talimatı verdi.

DNA testi ve parmak izi incelemesi sonuçları emniyetin arananlar listesindeki arşiv kayıtlarıyla karşılaştırılarak faillere ulaşılmaya çalışılacak.

KAMERALAR MERCEK ALTINDA

Patlama anı öncesi ve sonrasına ait kamera kayıtları da mercek altında. Saldırının Devlet Demir Yolları, polis ve MOBESE kameraları tarafından saniye saniye görüntülendiği tespit edildi.

Canlı bombaların gruplarla birlikte alana girdiği belirlendi. Bu durum faillerin tespitini güçleştiriyor.

Yüzlerce kişinin arasında kendini patlatan canlı bombaların net olarak görülemediği, emniyet kriminal laboravutarlarında özel programlarla eşgallerin tespit edilmeye çalışıldiği öğrenildi. Ankara'ya gelen yolculara ait görüntüler de inceleniyor.

İLK BELİRLEMELER IŞİD'İ İŞARET EDİYOR 

Olayla ilgili uzmanların yaptığı ilk inceleme işid terör örgütünü  işaret ediyor. Şüphelerin IŞİD üzerinde yoğunlaşması üzerine olay yerine Suruç katliamında görev yapan uzmanlar çağırıldı.

Bomba imha ve olay yeri inceleme uzmanları, saldırının düzenlenme şekli, bombanın türü, bomba düzeneğinin Suruç daki saldırıyla büyük benzerlikler taşıdığını tespit etti. 

Bu bilginin ardından harekete geçen istihbarat birimleri IŞİD ile bağlantılı olabilecek şüpheliler üzerinde yoğunlaştı.

GÜVENLİK ZAAFİYETİ TARTIŞMASI 

Öte yandan saldırıyla ilgili güvenlik zafiyeti olup almadığı tartışılıyor. İçişleri Bakanlığı 2 mülkiye başmüfettişi ve 2 polis başmüfettişi görevlendirdi. Patlamanın olduğu yerde neden polis yoktu sorusu da gündemde.

Güvenlik kaynakları, üst ve çanta aramalarının Sıhhiye'deki miting meydanının yakınında kurulan noktalarda yapıldığını belirterek, toplanma alanında bu nedenle arama  olmadığını söylediler.

Sayfa Yükleniyor...