Ankara’daki katliamda yaşamını yitiren öğretmene veda

Ankara’daki katliamda hayatını kaybeden öğretmen Ata Önder Atabay, gözyaşları içinde toprağa verildi. Atabay'ın annesi, "Barış istiyordu çocuklar. Oy anan öleydi kuzum" diye ağıt yakttı.

Ankara’daki katliamda yaşamını yitiren öğretmene veda

Ata Önder Atabay'ın cenazesi yakınları tarafından Malatya’nın Hekimhan ilçesindeki Köprülü Mehmet Paşa Camisi'ne kadar taşındı.

Atabay'ın Eğitim-Sen ve Beşiktaş flamasına sarılı tabutuna ailesi, arkadaşları ve yakınları omuz verirken, burada annesi Halime, babası İhsan ve eşi Duru Atabay gözyaşlarını tutamadı.

Ankara’daki katliamda yaşamını yitiren öğretmene veda - 1

“O ÇOCUKLAR BARIŞ İSTİYORDU”

Anne Halime Atabay burada 34 yaşında yitirdiği oğlu için ağıtlar yaktı.

Atabay, şöyle konuştu: "Ciğerimin içi yandı. Ciğerimi yaktılar. Kurban olayım kuzum. Ben insan gibi insan yetiştirdim. Kalbi temiz kuzumun. Yaktılar bizi yaktılar. Kuş gibi alıp götürüyorlar kuzumu. Kuzum arkandayız senin, ardındayız. Kuzumun seveni çokmuş, sen sevilen insanmışsın. Üzülmüyorum kuzum ne yapayım ciğerim yanıyor. Benim ciğerimi yaktılar, ciğerleri yansın. Bütün insanları yaktılar. Suçları neydi?  Barış istiyordu çocuklar. Barış istediler, başka bir şey istemediler. ' düzelsin' diyorlardı. Oy anan öleydi, kuzum."

Ankara’daki katliamda yaşamını yitiren öğretmene veda - 2

“ÇABUK AVLADILAR KUZUMU”

Dimdik ayakta duracağını belirten Anne Halime, "Benim canımı yaktılar. Analar ağlamasın, yeter artık yeter. Evimin direğiydi. Ben ne zorluklarla yetiştirdim kuzumu. Kuzum atanamadı ama direndi. Tırnağı ile geldi. Atandı ama çabuk avladılar kuzumu. Kendileri de avlansın" ifadelerini kullandı.

Atabay'ın cenazesi, kılınan namazın ardından Karadere Mahallesi Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Törene Atabay'ın yakınlarının yanı sıra, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu ile CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı da katıldı.

İstanbul Çekmeköy'deki Taşdelen İMKB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde görev yapan Atabay'ın kısa bir süre önce Duru Atabay ile resmi nikah kıydığı ve düğün hazırlığı içerisinde olduğu öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...