Kavaf: Dizilere şifre konulması sadece bir öneri

Devlet Bakanı Selma Kavaf, dizilere şifre konmasıyla ilgili ''Orada benim söylediğim bir öneridir, batıda uygulanan modellerle ilgi bir tespittir'' diye konuşttu.

Anadolu Ajansı 28.09.2009 - 16:14

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, ''Dizilere Şifre Konulmalı'' haberine ilişkin, bu konuda bakanlığa yoğun şekilde şikayetler geldiğini ifade ederek, ''Kamuoyundan gelen birtakım rahatsızlıklar, talepler üzerine ve basın da bana bu soruyu yöneltince, orada benim söylediğim bir tespittir. Batıda uygulanan modellerle ilgi bir tespittir'' dedi.

Şanlıurfa'da bulunan Bakan Kavaf, Valiliği ziyaret etti. Vali Nuri Okutan ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Kavaf, Okutan ile makamında bir süre görüştü.

Bakan Selma Aliye Kavaf, bazı basın organlarında, kendisine atfen yer alan ''Dizilere şifre konulmalı'' haberiyle ilgili soru üzerine, mail ve mektup yoluyla bazı yayınlar hakkında yoğun şikayetler aldıklarını vurguladı. Aile kurumunu, çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimini zedeleyici eylem, söylem ve görüntülerden herkesin kaçınması gerektiğini anlatan Kavaf, bu konuda daha önce de basın kuruluşlarına psikolog ve sosyolog desteği verilebileceğini ifade ettiklerini anımsatarak, bunu sadece diziler için değil, bazı diğer program için de tavsiye ettiklerini söyledi.

'SADECE BİR ÖNERİ'
Avrupa'da da bunun örneklerinin bulunduğunu belirten Kavaf, ancak bunu yaparken kimsenin yayınına müdahale etmek istemediklerini, sadece olumlu gelişmelerin yaşanması ve bu yönde önlem alınması için tavsiyelerde bulunduklarını dile getirdi. Bakan Kavaf, şunları kaydetti: ''Kamuoyundan gelen birtakım rahatsızlıklar ve talepler vardı. Basın da bu soruyu bana yöneltince... Orada benim söylediğim bir öneridir. Batıda uygulanan modellerle ilgi bir tespittir. Bununla ilgili yaptırım olan kurum RTÜK'tür. Kararı RTÜK verecektir. Eğer öyle bir şey yapılacaksa bunu RTÜK yapacaktır. Bizimki sadece bir öneridir, bir fikir jimnastiğidir.''

ÇOCUK REHABİLİTASYON MERKEZİ
Bir gazetecinin, Elazığ'da işlevi değiştirilerek çocuk rehabilitasyon merkezine dönüştürülen binayla ilgili sorusu üzerine de Kavaf, ''Bu bir kapatma değildir. Koğuş sisteminden ev sistemine geçiriyoruz çocuklarımızı. Elazığ'da da yuvadaki çocuklarımızın tamamını evlere taşıdık, eski binayı da rehabilitasyon merkezi olarak kullanacağız. Orada çocuklarımız ruhen ve fiziken, sosyal anlamda ve kişilik açısından daha sağlıklı gelişiyorlar'' diye konuştu.

'SİYASET BİR MESLEK DEĞİLDİR'
Bakan Kavaf'a, Vali Nuri Okutan tarafından Balıklıgöl ile ilgili bir kara kalem çalışması tablo hediye edildi. Daha sonra, AK Parti İl Başkanlığını da ziyaret eden Kavaf, İl Başkanı Ahmet Düşünür ve partililerle bir süre görüştü. Kendisinin siyasete başlamasıyla ilgili bilgi veren ve siyasi çalışmalarla ilgili partililere önerilerde bulunan Kavaf, ''Siyaset bir meslek değildir. Bize verilmiş bir sorumluluktur'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...