Bir yüzyıldan uzun süredir bilim insanları insanlığın soyağacını çıkartabilmenin yarışı içindeydi ve bunun karmaşasıyla boğuşuyordu. Şaşırtıcı bir keşifle birlikte, insanoğlunun kökenleriyle ilgili bilindiği düşünülen her şey değişebilir.

47 milyon yaşındaki “Ida”, o dönemden şimdiye dek bulunan en eksiksiz fosil olma özelliğini taşıyor. Ida üzerinde çalışma ayrıcalığını yaşayan ilk bilim insanlarıyla hazırlanan BBC'nin belgeseli Kayıp Halka, izleyenlere çok detaylı bir bilimsel dedektiflik hikayesi sunuyor.

Evrim hakkında bildiklerimizin çoğu, fosil parçalarından ve hatta sadece kemiklerden çıkarılan sonuçlardan geliyor. Oysa Ida, kürkünden midesindeki son yemeğe kadar, bundan çok daha fazlasını veriyor.

NE DEDİLER?
“Bu fosil muhtemelen, önümüzdeki 100 yıl boyunca ders kitaplarında resmi yer alacak olan fosil.” Dr. Jorn Hurum, Oslo Üniversitesi

"Araştırmalarımızın sonuçları yayınlandığında, Dünya’ya bir astroid çarpmış gibi olacak.”
Dr. Jens Lorenz Franzen, Senckenberg Araştırma Enstitüsü“Gördüğüm en güzel primat fosili. İskeletin eksiksiz olması nedeniyle, primat evriminde başka hiçbir şeyin bu fosil kadar bütün olduğunu düşünmek zor.”
Dr. Holly Smith, Michigan Üniversitesi