Kaz Dağları'nda altın

Çanakkale'de yaşayanlar altın arama çalışmalarının topraklarına vereceği zarar yüzünden endişeli...

Anadolu Ajansı 17.01.2011 - 13:42

Çanakkale Çevre Platformu yönetim kurulu üyesi Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, maden şirketlerinin bu yılın ortalarına doğru ÇED raporu almak için müracaat edeceklerini söyledi.

Öngür, Çanakkale Çevre Platformu'nun Bayramiç ilçesinde düzenlediği ''Sağlıklı bir çevrede yaşamak istiyoruz'' konulu seminerde yaptığı konuşmada, Biga Yarımadası'nda çok tehlikeli kimyasal kullanılarak maden çıkarılacağını, bunun, bölgede yeni bir madencilik olduğunu bildirdi.

Bir ton altın elde edilebilmesi için 2.5 milyon ton kayanın, parçalanıp öğütüldükten sonra, siyanürlü linç yöntemiyle madenlerin elde edileceğini ifade eden Öngür, sadece Ağı Dağı'nda, 107 milyon ton kaya ve toprağın siyanürlü linç yöntemiyle işlemden geçirileceğini belirtti.

30 ton altın elde etmeyi planlayan şirketin, geride milyonlarca ton kirli atık bırakacağını kaydeden Öngür, bölgede 8 yıl çalışma yapacak olan şirketin, yörenin yaşam kaynaklarından çok, elde edeceği karı düşüneceğini anlattı.

Ocakların faaliyete geçmesiyle kanserden ölümlerin artacağını öne süren Öngür, şöyle dedi:

''Fakat siz bunun bu atıklardan kaynaklandığını ispatlayamayacaksınız. Açılacak ocaklardan çıkacak kaya ve topraklar, linç yataklarında siyanürlü su ile ayrıştırılacak. Bölgenin suları buralarda kullanılacak. Bu çalışmalarla birlikte, yer altında bulunan kanser yapıcı ağır metaller ortaya çıkacak. Bu şirketlerin yaptıkları her işlem, yasalara uygun olarak yapılmaktadır. Çünkü yasalar onların istekleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Yaşamın merkezi olan Kaz Dağları'nda ölümler artacak. Bölgeye çok uluslu şirketler gelecekler ve talan edip pisliklerini bırakıp gidecekler. Yaşamın kendisi, üretimin başlangıcı olan Bayramiç Barajı, ağır metallerle kirlenecek. 2011 yılı ortalarında, bölgede bulunan maden şirketleri ÇED raporunu almak için müracaat edecek. 2011 yılı Bayramiç'in var ya da yok olma yılı. Bu firmalar, 2013 yılında üretime geçmeyi hedefliyorlar. Bölgede yaklaşık 54 milyon ton atık oluşacak.''

Seminere, Bayramiç Belediye Başkanı İsmail Sakin Tunçer, CHP İlçe Başkanı Kasım Parer, İl Genel Meclis Üyesi Halil Behçet Erdal, sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...