Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu.

Turizm Bakanlığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu, Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği aynı zamanda da rol aldığı "Kelebeğin Rüyasi" filmini Oscar aday adayı olarak belirledi.

Açıklama Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten geldi.

Çelik, haberi Twitter hesabından şu sözlerle duyurdu: "Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği, Bakanlığımızın desteklediği "Kelebeğin Rüyası" filmi Oscar aday adayı olarak belirlendi. Tebrikler..."

ŞAİRLERİN HİKAYESİ
Genç yaşta veremden ölen şairler Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu'nun yaşam hikayelerinin anlatıldığı Yılmaz Erdoğan'ın yeni filmi 22 Şubat'ta seyirciyle buluşmuştu. 1941 yılının Türkiye'sini, İkinci Dünya Savaşı dönemi ve mükellefiyet günlerini yansıtan filmde ayrıca iki genç şairin hayatla ve aşkla olan mücadeleleri de anlatılıyor. Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Mert Fırat, Zeynep Farah Abdullah ve Yılmaz Erdoğan'ın başrollerini paylaştığı Kelebeğin Rüyası'nda, Ahmet Mümtaz Taylan, Taner Birsel, Devrim Yakut, İpek Bilgin, Aksel Bonfil ve Servet Pandur da rol alıyor.

Rüştü Onur (Mert Fırat) ve Muzaffer Tayyip Uslu (Kıvanç Tatlıtuğ) Zonguldak'ta kendi hallerinde yaşayan ve çok da tanınmayan iki şairdir. Genç yaşlarına rağmen şiirleri oldukça etkileyici olan bu iki arkadaş, talihsizlik açısından da kader ortağı gibidirler. Çünkü ikisi de henüz hayatlarının baharında veremden yaşamlarını kaybederler.

Kelebeğin Rüyası
Yönetmen-senaryo:
Yılmaz Erdoğan
Oyuncular: Kıvanç Tatlıtuğ (Muzaffer Tayyip Uslu ), Mert Fırat (Rüştü Onur ), Yılmaz Erdoğan (Behçet Necatigil ), Belçim Bilgin ( Suzan Ozsoy), Farah Zeynep Abdullah (Mediha Sessiz), Taner Birsel (İsmail Uslu), Ahmet Mümtaz Taylan (Zikri Özsoy).
Görüntü Yönetmeni: Gökhan Tiryaki
Kurgu: Bora Göksingöl
Müzik: Rahman Altın

FİLMİN MÜZİKLERİ DE YARIŞIYOR
Bu arada Rahman Altın, film için bestelediği müzikleri ile dünyanın en prestijli film müziği ödüllerinin verildiği, World Soundtrack Academy Awards'da "Yılın En İyi Film Müziği" dalında aday gösterildi.

Web Oylama'nın (Online Voting) devam ettiği ödüllere, http://bit.ly/15HZcBc adresinden oy verip, destekleyebilirsiniz.