Kelepçe hangi durumlarda takılır?

İstanbul Barosu Başkanı Aydın, "Tarkan'a özel muamale mi yapıldı?" sorusuna açıklık getirdi: "Yönetmeliğe göre, polise karşı mukavemet veya kaçma şüphesi varsa kelepçe takılabilir. Bunu belirleyecek olan polistir."

02.03.2010 - 10:10

Kelepçe hangi durumlarda takılır?

İstanbul Ömerli'deki çiftliğine yapılan uyuşturucu baskınının ardından gözaltına alınan Tarkan, Balyoz operasyonu kapsamında gözaltına alınan emekli paşalar gibi hâkim ve savcılar ile personelin kullandığı ön kapıdan adliyeye getirildi. Diğer şüphelilerden ayrı tutulan ve kelepçe takılmayan Tarkan Tevetoğlu, polisten özel muamele gördü.


Tarkan ifadesinden sonra savcılık tarafından serbest bırakıldı. Mahkemeye sevkedilen 8 kişiden ikisi tutuklandı.

Esrar kullandığını itiraf eden ancak evde bulunan esrarın kendisine ait olmadığını söyleyen Tarkan'dan hemen sonra getirilen 10 şüpheli ise adliyenin duruşma salonları ve nezarethane girişinden içeri alındı.

Tarkan haricindeki şüpheliler birbirlerine kelepçeli olarak getirildi. Tarkan'ın ayakkabı bağcıklarının yerinde olmasına karşın aralarında gazetecilerin de olduğu diğer tüm şüphelilerin kemer ve ayakkabı bağcıklarının alındığı gözlerden kaçmadı. Tarkan 5'inci kattaki savcılık kalemine çıkarılırken, diğer şüpheliler adliyenin nezarethanesinde bekletildi.

Saat 10.00'da doktor kontrolüne getirilen Tarkan'ın spor ayakabı ve kot pantolon giydiği, eşofmanı ve siyah kapişonlu montuyla yüzünü gizlediği görüldü. Burada da kelepçesiz olan Tarkan'ın her iki yanında birer polis yer aldı.

STAR OLMAYAN KELEPÇEYE MAHKUM MU?
İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın konuyla ilgili olarak, “Yönetmeliğe göre, polise karşı mukavemet veya kaçma şüphesi varsa kelepçe takılabilir. Bunu belirleyecek olan polistir. Ama bunda keyfiliğe yer olmamalı. Topluma mal olmuş kişilerin kaçma şüphesi yoksa kelepçe takılması gerekmiyor” dedi.

Kadir Has Üniversitesi Prof. Dr. Süheyl Donay ise konuya farklı bir açıdan yaklaşarak, “Kural olarak şüpheliler mahkemeye kelepçesiz götürülmeli. Ancak, kaçma, kendisini veya bir başkasını yaralama şüphesi varsa kelepçe takılır. Bir kişiye kelepçe takılmamış, diğerlerine takılmış. Eşitlik duygusunu rahatsız ediyor” yorumunu yaptı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...