20 Temmuz 1974'te başlayan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 35. yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma toplantısında, harekatın bugüne kadar görülmemiş fotoğraflarının yer aldığı fotoğraf sergisi yer alacak.

Sergideki fotoğraflar Necmettin Özcelik, Tunca Örses, Çetin Çeki, Ergin Konuksever ve harekata katılan komutanların arşivlerinden oluşuyor.

Etkinlikte Kıbrıs Barış Harekatı'nın planlama ve stratejik yönleriyle incelemesi yapılarak katılımcılara bilgi verilecek.

Anma etkinliğini düzenleyen araştırmacılardan Necmettin Özçelik harekatın günümüzde sadece siyasi sonuçlarıyla ele alındığını belirterek "Harekat TSK'nın askeri alanda pek çok ilki gerçekleştirdiği bir operasyondur. Amfibi harekat, paraşüt hücumu ve tarihteki en geniş kapsamlı havadan taşınır birlik taktikleri başarı ile icra edilmiştir. 

Harekatı, sunumlar ve görsel malzeme ile anlatmak, sayıları her geçen gün daha da azalan 1974 kahramanlarıyla beraber olmak için bu etkinliği düzenledik" diyor.

Askeri Tarih Araştırmacıları Necmettin Özçelik ve Tunca Örses'in hazırladığı sunum ve fotoğraf sergisi Rahmi Koç Müzesi'nin Konferans Salonu'nunda 26 Temmuz Pazar günü saat 11.00'de gerçekleştirilecek.