Kılıçdaroğlu: Adalet intikamla aranmaz

28 Şubat soruşturmasındaki gözaltıları yorumlayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Adaleti intikam duygusuyla arayamazsınız" dedi.

12.04.2012 - 12:01

Kılıçdaroğlu: Adalet intikamla aranmaz

28 Şubat soruşturmasında yürütülen operasyonda 31 emekli asker hakkında gözaltı kararı çıktı.


Parti Meclisi toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu operasyonu değerlendirdi.

Gazetecilere ''Sabaha karşı baskınlar yapıldı değil mi?'' diye soran Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

''Eğer bir yerde hukuksuzluk yoksa, baskı yoksa, adaletin, insan haklarının gerektirdiği şekilde herkesin yargılanmasına biz ses çıkarmayız. Adil şekilde olmak koşuluyla herkes gidip savunmasını yapabilir. Ama bugünkü Türkiye'de ben adaletin olmadığını söylüyorum, adalet yok. Kişi savunma hakkını kullandı diye, hapse mahkum oldu bizim ülkemizde. Hangi adaletten söz ediyorsunuz? Adaleti intikam duygusuyla arayamazsınız. Adalet intikam duygusuyla aranırsa, orada adalet olmaz. Adalet yüce bir kavramdır, adalet toplumun vicdanı demektir. Verilen kararın, toplum vicdanında kabul edilmesi demektir. Eğer bir karar toplum vicdanında kabul edilmiyorsa o adalet değildir. Baskınlar uygulayacaksınız, insanları içeri alacaksınız, saatlerce ayakta bekleteceksiniz, iddianameler hazırlayacaksınız, savunmalara gizlilik kararı alacak yargıçlar, avukatlara vermeyecekler sonra siz adalet arayışında bulunacaksınız. Bunlar adalet değil. Adaletin olmadığı yerde sağlıklı çalışan bir adli yargıda zaten olmaz.''

Sıkıyönetim Mahkemeleri'nin 12 Eylül döneminde, ''o dönemin otoriter gücünün yargı ayağı'' olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''Özel Yetkili Mahkemeler de bugün, AKP hükümetinin yargı ayağıdır. Bunlar operasyon mahkemeleridir. Siyasi otoritenin verdiği kararları yerine getirirler. Buralarda adalet olmaz, adaletin olmadığı yerde de zaten haklıyla haksızı ayırmak mümkün değildir'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...