Kılıçdaroğlu: AKP'nin atadığı rektörlerin görüşü

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ''Üniversitelerin ODTÜ'de yaşanan olayları sadece Başbakan'ın gözüyle görmelerini kabul etmiyoruz. Onlar üniversitelerin görüşleri değil, AKP'nin atadığı rektörlerin kendi görüşleridir'' dedi.

26.12.2012 - 10:13

Kılıçdaroğlu: AKP'nin atadığı rektörlerin görüşü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle kahvaltılı toplantıda bir araya gelerek soruları yanıtladı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, ''Üniversitelerin ODTÜ'de yaşanan olayları sadece Başbakan'ın gözüyle görmelerini kabul etmiyoruz. Onlar üniversitelerin görüşleri değil, AKP'nin atadığı rektörlerin kendi görüşleridir'' dedi.

CHP Lideri'ne geçen hafta ODTÜ'de çıkan olaylar soruldu. ODTÜ'de eylem yapan öğrencileri eleştiren üniversite yönetimlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

''Hocasız üniversite olmaz. Öğrencisiz üniversite olmaz. Önce üniversitenin ne olduğunu bilmesi gerekiyor Sayın Başbakan'ın. Üniversitelerin birer özgürlük alanı olduğunu hepimizin görmesi bilmesi gerekir. Bir ülkenin Başbakan'ı bir üniversiteye 2500-3500 polisle giriyorsa olay çıkar. Şiddetin arkasında durulmaması doğrudur. Ama ODTÜ'de yaşanan olayları sadece Başbakan'ın gözü ve söylemiyle görmek doğru değil. Öğrenciler slogan atıyor, polis gaz bombası atıyor. Bu orantılı mı? Bir öğrenci nasıl oluyor da yoğun bakıma kaldırılıyor? Diğer rektörler açıklama yaparken metnin içerisinde polisin şiddetinden bahsediyor mu? Öğrenci slogan atabilir, yürüyüş yapabilir. Bütün demokrasilerde bu vardır. O karşı görüş bildiren rektörlerin 'Üniversitelere Başbakan 3500 polisle giremez buralar bilim yuvaları' demeleri gerekir.''

ODTÜ KARIŞMIŞTI
Geçen hafta, Türkiye'nin ilk askeri keşif ve gözetleme uydusu Göktürk-2'nin fırlatılma törenine katılmak üzere ODTÜ'ye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto etmek isteyen öğrencilere polis sert müdahalede bulunmuştu.

ODTÜ'deki olaylar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 10 öğrenciden 2'si savcılık, 8'i ise mahkemedeki sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

BÖCEK SORUŞTURMASI
CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na Başbakan Erdoğan'ın odasından çıkan dinlenme cihazları da soruldu. Kılıçdaroğlu bu soruya şu cevabı verdi:

''Yasa dışı dinleme, hepimizin ortak tepki göstermesi gereken bir suçtur. Bu bir Başbakan da olabilir, sade bir yurttaş da olabilir. Devletin resmi kurumlarının CHP'yi dinlediğini çok söyledik.
Yasa dışı dinlemeyi, yasal hale getiren uygulamalardır. Bazı gazetecilerin telefonları, sahte isimlerle yargıdan karar alınarak dinlendi. Başbakan buna nasıl tepki verdi?

Dinlemeleri Sayın Başbakan derin devlete bağlıyor. Önce Sayın Başbakan'ın derin devlet konusundaki düşüncesini netleştirmesi gerekiyor. Eğer derin devlet devletin bütün sırlarının yasal ortamda görülmesi tartışılması ise bu her ortamda var. Ama siz devletin gücünü kullanarak yasadışı organizasyonlara destek veriyorsanız ve buna derin devlet diyorsanız bu doğru değildir. Sayın Başbakan'ın dinlenmesi vahim bir olaydır. Yasa dışı dinlemeler, görüntülemeler vahimdir. Demokratik bir ülkede bu tür olayların üzerine kararlılıkla gitmeleri faillerini bulmaları gerekir. Bu oldu mu olmadı.

Eğer bir olay iktidara dokunulunca tepki verilir, iktidara dokunmayınca ondan yararlanılırsa yani çifte standart uygulanırsa bundan sonuç alamazsınız. Hükümet dinlemeler konusunda çifte standart uyguluyor. Bu olmaz sonunda etme bulma dünyasıdır; gelir Sayın Başbakan'ı da bulur. Demokrasiler, hukuk çifte standarta izin vermez. Olay bir yıl önce gerçekleşmişse, bunun sorumlusu bulunmalıdır. Bu bir başka Uludere'dir. Demokrasilerde bunlar kabul edilemez, failler bulunacak yargının önüne çıkarılacak.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...