Kılıçdaroğlu Batman'da günah çıkardı

CHP lideri, doğu gezisinin ikinci durağında konuştu: Batman'da bizim oyumuz az ben biliyorum... Bunun sebebi biziz...

Haberler 24.08.2010 - 20:38

Kılıçdaroğlu Batman'da günah çıkardı

"89 raporunun arkasındayız, terör sadece silahla çözülmez, referandumda 'hayır' oyu..."


Bu mesajlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Batman konuşmasından.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde geçmişe dair özeleştiri de yaptı:

"Batman'da bizim oyumuz az ben biliyorum. Ama ben Batman'a yine de geldim. Bizim oyumuzun azlığı Batmanlıların Cumhuriyet Halk Partisi'ne tepki göstermeleri değil. Bunun sebebi biziz. Biz yeteri kadar buraya gelmedik, vatandaşı dinlemedik, derdimizi anlatmadık, onların derdini dinlemedik. Şimdi geldik, ayağınıza geldim. Dertlerinizi biliyorum, dertlerinizi dinliyorum.''

"OLAY ASKER OLAYI DEĞİL"
30 yıldır bu kavganın sürdüğünü, herşeyin askere havale edildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Hatta Sayın Başbakan dedi ki, 'Asker ne istediyse verdik ama çözülmüyor' Demek ki olay asker olayı değil. Olay farklı bir olay. Olay siyaset kurumunun çalışmaması, olaya sağlıklı bakmaması, olayı küçümsemesi, 'Her zaman ben bu milletin oyunu alayım, sonrasını boş ver' demesidir. Bunu yıkacağız'' dedi.

Anayasa referandumunda 'hayır' oyu isteyen CHP lideri, değişiklikle ilgili ''Millete yalan söylendiğini'' ileri sürdü ve ''(Özgürlük getirdik) diyorlar, özgürlüğü alıyorlar'' dedi.

"DEVLET İNTİKAMCI OLMAZ"
Soy tartışmasının 21. yüzyıl Türkiyesine yakışmadığını ifade eden CHP lideri, bunun 18. ve 19. yüzyılın politikası olduğunu söyledi.

"Anadil yasağı varken, 'Anadil yasağı kalksın' diye ilk kanun teklifini veren bu partidir" diyen CHP lideri, "...İnançlara, kültürlere, insanlara saygılı olalım ve barış içerisinde yaşayalım. Niye barış içinde yaşamıyoruz? Söyledim kan kanla yıkanmaz. Yanlış mı söylüyorum? 'Hayır efendim sen onu nasıl söylersin' diyorlar. Söylerim. Devlet intikamcı olmaz. Devlet intikam gütmez. Devlet hepimizin devleti. Devlet hepimizin devleti olduğunu göre hepimiz şikayet edersek ortak şikayettir o..." dedi.

''KARDEŞLİĞİ SAĞLAYACAĞIZ''
Sözlerini, ''Bu toprakların sorununu sizin kardeşiniz memur Kemal çözer. Hiç endişe etmeyin'' diye sürdüren Kılıçdaroğlu, hiçbir zaman ''ya sev ya terk et'' demediğini, intikamcı olmadığını belirtti.

"89 RAPORUNUN ARKASINDAYIZ"
Kılıçdaroğlu, "Bize diyorlar ki 'Siz 89'da rapor yazdınız. O raporun arkasında durmadınız' Batman'dan söylüyorum. 89 raporunun son satırına kadar arkasındayız. Hiç kimse bundan vazgeçmedi. Sorun Ankara'da masa başında oturmakla çözülmez..." şeklinde konuştu.

YÜZDE 10 BARAJI...
— Kılıçdaroğlu, konuşmasında yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasını istediklerini dile getirdi.

— Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iki yüzlü bir politika sergilediğini iddia eden CHP lideri, ''alta din iman politikası, üste han hamam politikası yaptıklarını'' savundu.

— Hedeflerinin önce halk ve milletin zenginleşmesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Bir hedefim, inancım, idealim, rüyam var. Destek verin özgürlüğü sağlayalım, barışı ve kardeşliği getirelim, yolsuzluk yapanlardan hesap soralım. Destek ve güç verin bu ülkeye aydınlığı, özgürlüğü, kardeşliği getirelim'' şeklinde konuştu.

— Kılıçdaroğlu, ''Türban sorununu biz çözeceğiz. Recep Bey diyor ki 'Nasıl çözeceksiniz' Sen o koltuktan kalk, kardeşin Kemal oraya oturacak, bak bakalım bu ülkenin sorunları nasıl çözülürmüş..." dedi.

— ''Ben sizlerden yetki istemeye geldim. Haramilerin iktidarını yıkmak için yetki istemeye geldim'' diyen Kılıçdaroğlu, ''...Diyorlardı ki faili meçhuller... Bundan sizde şikayet ediyordunuz. Faili meçhullerle ilgili 2 tane araştırma önergesi verildi. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin oylarıyla reddedildi. 'Faili meçhul var, cinayet var, araştır' diyorsun, araştırmıyor. Size söz. Bizim iktidarımızda bütün faili meçhullerin üzerine gideceğiz..." ifadelerini kullandı.

— Kılıçdaroğlu, ''Boy, soy tartışmasını yapan adam Hitlerdir. 2. dünya harbi sırasında milyonlarca insan öldü. Hep o soy tartışması yüzünden" dedi.

Sayfa Yükleniyor...