Kılıçdaroğlu: Dersim bölümünü alkışlamadım

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, Onur Öymen’in konuşmasında düşüncesine uyan bölümleri alkışladığını belirtip, “O bölümü hiçbirimiz alkışlamadık'' dedi.

Kılıçdaroğlu: Dersim bölümünü alkışlamadım

CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Münih’te Neufahrn Alevi Kültür Merkezi ve Türk Alman Dostluk Federasyonu'nun düzenlediği ''Siyasette Dönüşüm'' konulu panele katıldı.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Meclis'te yapılan demokratik açılım görüşmeleri sırasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Dersim olaylarına ilişkin görüşlerini hatırlatıp, ''Kılıçdaroğlu da bu sözleri alkışlamış'' yönündeki açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını savundu.

Kılıçdaroğlu, ''Başbakan'ın söylediği gibi o sözleri alkışlamışsam özür dilerim. Ancak bunun böyle olmadığı ve hiçbir CHP'linin alkışlamadığı Meclis oturum zabıtları ve resimlerden bellidir. Öymen'in düşünceme uygun bölümlerini alkışladım, alkışlamadığım yerler de var ve Öymen'in o bölümünü hiçbirimiz alkışlamadık'' dedi.

Kılıçdaroğlu, ''Biz yurtsever ve yedi düvele savaş veren dedelerimizin yolundayız ve ulusal bağımsızlığımızı korumaya kararlıyız. Herkesin etnik kimliği ve dini kendine aittir ve siyasetin konusu değildir'' şeklinde konuştu.

'KABUK BAĞLAMIŞ YARAYI KANATTI'
''Dünyanın artık terkettiği yöntemin 21. yüzyılda 'de uygulanıp CHP'nin ele geçirilmek istendiğini'' öne süren Kılıçdaroğlu, Öymen’in tartışma yaratan sözleriyle ilgili olarak da, tarihte çok trajik olayların yaşandığını ve bunların kin beslemeden belgeler ve arşivlerle gün ışığına çıkarılması düşüncesinde olduğunu belirterek ''Onur Bey, sözleriyle Dersimlileri incitmek istemedi, ancak sözleriyle kabuk bağlamış bir yarayı kanattı'' dedi.

Panelde söz alan Avrupa Türk Transportçular Derneği Başkanı Halis Ateş, meclisteki konuşmasından dolayı derneğin onursal üyesi Onur Öymen’in ihraç kararı için savunmasını istediklerini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...