Kılıçdaroğlu: Dürüstsen birinci sayfayı da açıkla

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı belgeye yanıt verdi: ''Dürüst ve ahlaklı adamsa o olayın tamamını açıklar. Bu olay iki sayfa, birinci sayfasını niye açıklamıyor, niye gizliyor? Birinci sayfayı açıkladığı zaman yalanı ortaya çıkacak.''

Anadolu Ajansı 13.05.2011 - 14:55

Kılıçdaroğlu: Dürüstsen birinci sayfayı da açıkla

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın Balıkesir mitinginde belgeyle sorduğu "SSK’ya kimleri atadınız? Atananlar kimler? Sizinle akrabalıkları var mı?” sorusuna bugün yanıt verdi.

Seçim çalışmaları kapsamında Kayseri'nin bazı ilçelerine giderken parti otobüsünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın açıkladığı belgeyle ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

''Dürüst ve ahlaklı adamsa o olayın tamamını açıklar. Bu olay iki sayfa, birinci sayfasını niye açıklamıyor, niye gizliyor? Birinci sayfayı açıkladığı zaman yalanı ortaya çıkacak. Kendisini davet ediyorum. O kadar ağır konuşuyorum diyordu ya. Birinci sayfasını açıklarsın, benden de yanıtını alırsın. Ondan bir yanıt bekliyorum.

O belgenin birinci sayfasını açıklarsa, ÖSYM'de yapılan görüşmeler orada var. (Bizim sınav yapacak takvimimiz uygun değil) diye yazışmalar var. Onların bütün ayrıntıları vardır, ama başbakan bunu açıklayamıyor, açıklayamaz da. Açıklasın onunla hesaplaşacağız.''

Kendisinin de Başbakan Erdoğan'dan bir açıklama beklediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Adı yolsuzluğa karışmış, milletvekili listelerinde yer almayan, senin bildiğin ama bir şey yapıp yapmadığını bizim bilmediğimiz bakan ve milletvekillerinin ismini açıkla'' dedi.

AÇIKLAMA TUTANAKLARDA VAR
Gazetecilerin Başbakan Erdoğan'ın, SSK Genel Müdürlüğü döneminde yakınlarını SSK'da işe yerleştirdiği yönündeki iddiaları bulunduğunu da hatırlatmaları üzerine Kılıçdaroğlu, bunların eski iddialar olduğunu, genel müdür olduğu dönemde de bunların gündeme getirildiğini ve iddialara ilişkin açıklamasının KİT Komisyonu tutanaklarında yer aldığını kaydetti.

BENDEN ÖNCE DE AKRABALARIM VARDI
Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı: ''65 bin kişilik SSK'da bir şube müdürü, şef, daire başkanı, genel müdür yardımcısı akrabam olarak atadığım, belli bir yere getirdiğim kişi varsa adını açıklasınlar. 65 bin kişilik kurumda, ben genel müdür olmadan önce de akrabalarım, yakınlarım vardı. Genel müdür olduktan sonra da vardı. Buna itiraz etmiyorum. Maliye Bakanlığı'nda da, Adalet Bakanlığı'nda da benim akrabalarım var. Akrabalarımın bir yere sınavla girmeleri suç mu? Sınavda bir yolsuzluk varsa hay hay başımın üstüne. Hiçbir sorun yok. Başbakan'a çağrı yaptım. Gel beraber sosyal güvenliği konuşalım. Bütün bunları da konuşalım. Hazırım ben.''

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı adına ÖSYM'ye gönderildiği iddia edilen mail konusundaki sorular üzerine Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın isim açıklamalarını istediğini belirterek, kendilerinin açıklamasına gerek kalmadan Bakan Yazıcı'nın açıklama yaptığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...