CHP'nin Abant toplnatısının açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ülke gençlerinin artık hem Türkiye'deki hem de dünyadaki gelişmeleri yakından izlediğini belirtti.

Kılıçdaroğlu, "12 Eylül'ün getirdiği gençlerin politika dışına atılması ters yüz edildi. Elbette gençler politikayla ilgilenmeli, gelecekte onlar ülkeyi yönetecek" dedi.

Kılıçdaroğlu, kendisinin gençlere parti içinde ve yerel yönetimlerde daha fazla yer vereceğine dair sözü bulunduğunu hatırlatarak herkesin bunu yapması gerektiğini ifade etti.

"Demokrasi ve özgürlüğü kapımız sonuna kadar açık" diyen CHP Genel Başkanı herkesin özgürce düşüncelerini açıkladığı bir Türkiye hayal ettiklerini de belirtti.

AK Parti'ye seslenen Kılıçdaroğlu, 12 Eylül Anayasası'nı değiştirmek konusunda ciddilerse kendilerinin kapılarının sonuna kadar açık olduğunu açıkladı.

Genç nüfustan bahsetmenin sadece yeterli olmayacağı eleştirisini yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer gençler parasız eğitim istiyoruz dediklerinde birileri onların ağızlarını kapatırlarsa onlara nasıl gelin siyaset yapın diyeceksiniz" dedi. Gençlerden korkulmaması gerektiğinin altını çizdikten sonra, "Onların enerjisini paylaşmaya çalışın" çağrısında bulundu.

Kılıçdaroğlu, "Bu yanlıştan Türkiye’yi arındıracağız. Gençler korkmadan konuşacak. Kimse bize özgürlük ve demokrasi dersi vermeye kalkmasınlar. Biz demokrasi ve özgürlüğü gençlerimiz, kadınlarımız, üniversite hocalarımız için istiyoruz. Üniversitelerinlerin sustuğu demokrasi istemiyoruz. Baskıdan, baskı kurmalardan yana değiliz" dedi.

Anayasa sorunlarına da değinen Kılıçdaroğlu, "Bir anayasa değiştikliği yaptılar. Sayıştaydan 3 üyenin seçimi vardı. Başbakan anayasa değiştirmek zor iştir diyor. Şimdi sizin grupbaşkan vekilleri bize 26 madde değişikliği için 3 gün verdiler. Bize 3 gün verilmişken, kendileri bir sözcük için uzunca düşünmek gerek dememeli. Biz bu çifte standarta karşıyız" yorumunu yaptı.

Genel seçimler için planlar ve projeler hazırladıklarını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, tüm ülkeyi kucaklayacak projelerini yakında açıklayacaklarını belirtti.

Kılıçdaroğlu sözlerini, "Biz derdini anlatan yurttaşa kızmayacağız, onu dinleyeceğiz ve kendi düşüncemizi de anlatacağız" diyerek bitirdi.