Kılıçdaroğlu: Kurduğumuz ittifak zaten bitti

CHP lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti'nin yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme kararını "Kurduğumuz ittifak zaten bitti." sözleriyle değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, Özgür Özel'in yarın genel başkanlık için adaylığını açıklayacağını da söyledi.

Kılıçdaroğlu: Kurduğumuz ittifak zaten bitti

İYİ Parti, Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlere kendi adaylarıyla gireceğini açıkladı.

Karara ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ilk değerlendirme geldi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay'ı ziyaretinde konuşan Kılıçdaroğlu, "Bir siyasi partinin aldığı kararı saygıyla karşılayacağız. Bir siyasi parti diyor ki, 'biz bağımsız olarak seçimlere gireceğiz.' Saygıyla karşılayacağız." DEDİ.

"Seçimden sonra kurduğumuz ittifak zaten bitti. Bunu daha önce de söyledik." ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"İttifak ne dönemlerde olur? Seçim dönemlerinde olur. Daha önce ittifakın uzun süreli olmasının temel nedeni neydi? İktidara geldiğimizde neler yapacağımız konusunda ortak mutabakat metnini hazırlamaktı. Onu yaptık biz. İktidara geldiğimizde ne yapacağız? Ekonomide ne yapacağız? Sağlıkta ne yapacağız? Eğitimde ne yapacağız? Dış politikada ne yapacağız? İktidar olduktan sonra bunları tartışmak yerine, iktidar olmadan önce bütün bu tartışmaları yapmak ve iktidar olduktan sonra da süratli bir şekilde 'yi düzlüğe çıkarmak. O nedenle o ittifak süreci biraz uzun sürdü."

"ÖZGÜR BEY YARIN ADAYLIĞINI İLAN EDECEK"

CHP liderinin, CHP Grup Başkanı Özgür Özel'in genel başkanlık için adaylığını açıklayacak olmasına da değindi. 

"Gayet güzel. CHP diğer partiler gibi değildir. Herkesin aday olma hakkı vardır." diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Gayet güzel arkadaşlar. CHP diğer partiler gibi değildir. CHP'de her üyenin genel başkan olma hakkı vardır. Bütün kurultaylarımızda, benden önceki kurultaylar da dahil çok sayıda genel başkan adayı çıkmıştır, demokratik yollarla adaylıklarını ilan ederler. Adaylıklarını ilan etmeleri için biz genel merkezimize onlara gerekli yerleri tahsis ederiz, her türlü ikramı sağlarız.

Bunlar çıkarlar adaylıklarını ilan ederler. Yarın Özgür Bey adaylığını ilan edecek. Daha sonra bir başka arkadaşımız İstanbul'dan o da bir mektup yazmış, 'Ben de genel merkezde adaylığımı ilan edebilir miyim?' diye. Tabii hemen yanıt verdik, 'Elbette genel merkezde adaylığınız ilan edebilirsiniz' diye. CHP demek demokrasi demektir. CHP demek hak, hukuk, adalet demek. CHP demek, geleceği inşa etmek demektir. CHP kavgaların partisi değil ki, 'Hayır sen olamazsın, ben olurum. O zaman ben senin ayağını kaydırırım. Böyle bir düşüncemiz asla yok. Herkes özgürce genel başkan adayı olur, ondan sonra özgürce yarışır. Sonuçta delegelerimiz ya da partililerimiz karar verecekler biz ona saygı gösteririz."

KAMU GÖREVLİSİNE HAKARET DAVASI

Kılıçdaroğlu, kendisi hakkında "kamu görevlisine hakaret" gerekçesiyle açılan davaya ilişkin soruya, "Dava açılabilir tabii. Sarayın talimatıyla açılabilir. Davayı açan da davayı açma talimatını veren de Kemal Kılıçdaroğlu'nu tanımıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu haksızlığa boyun eğecek bir adam değildir. Kemal Kılıçdaroğlu rüşvet alanların takipçisidir." yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...