CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılış programında konuşma yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, özetle şu ifadeleri kullandı:

"Gerçekleri dünyaya haykıracağız, gerçeğin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. 17 Aralık’tan şu ana kadar 50 kez soru sordum, bir tek soruya yanıt almış değilim. Soruyorum, yine soracağım. Dünyanın ben basit sorusunu soracağım. Ayakkabı kutusunda 4.5 milyon dolar bir banka genel müdürünün evinde ne arar? Yanıtı var mı, yanıtı yok. Konuşuyor mu, konuşmuyor.

‘Bize darbe yapıldı’ diyor. Sana darbeyi kim yaptı? Darbe yapıldıysa, gel yanıma beraber darbeye karşı çıkacağız. Halkın iradesi üstünde hiçbir irade kabul etmiyoruz. Ama sen önce o 4.5 milyon doların hesabını ver bu millete. Biz konuşacağız, o dinleyecek. Kulaklarını ne kadar tıkarsa tıkasın, biz anlatacağız.

Sizin bir valiniz vardı. Erdoğan’ın yakınları villa yapmak istiyor, birinci derece sit alanı. Vali yıkmak istiyor. Ne yaptı, iki villaya valiyi sattı. İki villaya valiyi satan adama hiçbir ülkede başbakan denmez, ona ‘valiyi pazarlayan adam’ denir.

Dün internet sitelerine düştü. Ta Fas’tan telefon ediyor, ‘bu sözler niye televizyon ekranında yazıyla yer alıyor’ diyor. Muhalefete tahammül edemiyor. Hep beraber 30 Mart’ta sandığa gidecek, kul hakkı yiyenden hesap soracağız. Temiz siyasetin yolunu açmak için hep beraber oyumuza kullanacağız, hep beraber kadın-erkek eşitliği için oyumuzu kullanacağız.

30 Mart demokrasi tarihi açısından önemli bir tarihtir. Çocuklarımızın geleceği için hep beraber çalışacağız. Hepimize düşen görev var. Üzerime düşen görevi olabildiğince yapmaya çalışıyorum. Çocuklarımızın geleceği için hep beraber çalışacağız. Türkiye’nin gözü İzmir’e kilitlenmiş durumunda, İzmir’den daha çok oy bekliyoruz.”