NTV

Kılıçdaroğlu: YSK referandumu tartışmalı hale getirdi

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Türkiye

Referandum sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "YSK, bu referandumu tartışmalı hale getirdi" diye konuştu.

Referandum sonuçlarıyla ilgili CHP'den de açıklama geldi. Açıklamayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptı. 

Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, "YSK, bu referandumu tartışmalı hale getirdi" şeklinde konuştu.

Referandumda oy kullanan bütün vatandaşlara teşekkür eden Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik. Ama buna rağmen biz demokrasiye sahip çıkmak için elden gelen her çabayı gösterdik, hukuki zeminde kaldık. 'Evet’i savunanlar hukukun dışına çıktılar.

"TOPLUMUN YÜZDE 50'Sİ HAYIR DİYOR"

Anayasalar toplumsal uzlaşma belgesidir. Bir grubun, bir partinin, bir kişinin değil; 80 milyonun anayasası olacak. Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı, toplumun en az yüzde 50'si buna 'hayır' diyor. Dolayısıyla bu anayasa değişikliği ve onun oluşturduğu bütün anayasa bir anlamda bir toplumsal uzlaşma belgesi olma niteliğini büyük ölçüde yitirmiş durumda. Siyaset kurumuna bir görev düşüyor. Anayasayı bir toplumsal uzlaşı belgesine dönüştürmek.

"YSK TARTIŞMALI HALE GETİRDİ"

Hukuk devleti kavramı, hukukun üstünlüğü kavramı çok önemlidir. Eğer yasalara uyulmazsa hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti kavramı büyük ölçüde yara alır. Şimdi Yüksek Seçim Kurulu'ndan söz etmek isterim. Yüksek Seçim Kurulu üzülerek ifade edeyim, bu referandumu tartışmalı hale getirdi.

Hiçbir şekilde tartışmaya yer vermeyecek şekilde size Seçim Kanunu'nun 98’inci maddesini oluyorum. 'Mühür olmayan zarflar geçirsiz sayılır' diyor. Niçin? Seçim Kanunu’nun 101’inci maddesinde 'Arkasında sandık Kurulu mührü bulunmayan pusulalar geçerli' diyor.

"HİÇBİR KURUM KENDİSİNİ MECLİS'İN ÜZERİNDE GÖREMEZ"

YSK'ya şu soruyu sormak isterim; Hiçbir kurum kendisini parlamentonun üzerinde göremez ama siz oturup bir kişinin itirazı üzerine bunları geçerli sayıyorsunuz. Neden? Kendinizi hangi gerekçeyle parlamentonun üzerinde görüyorsunuz?

"MAÇIN ORTASINDA KURAL DEĞİŞMEZ"

Maç yapılırken maçın ortasında kural değişmez, evrensel kuraldır bu. YSK maçın ortasında, üstelik zarflar açıldıktan sonra kuralları değiştiriyor, üstelik yasalara aykırı olarak kuralları değiştiriyor. Bunu doğru bulmuyoruz, asla kabul etmiyoruz.

Milletin kararına saygılıyız ama milletin kararına YSK gölge düşürmüştür. Hukuksal ve kamu vicdanı açısından referandumun meşruiyetini tartışmalı hale getirdiler. Tartışmalı hale getiren kim? Tartışmalı hale vatandaş değil, YSK getirdi.

"SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ"

Biz büyük bir milletiz. İçeride ve dışarıda güçlü olmak isteriz. Gücümüzü hukuktan, hukukun üstünlüğünden almalıyız. Alınan yanlış kararla referandum tartışmalı hale getiriliyor. Bunu doğru bulmuyoruz, sonuna kadar takip edeceğiz.

ETİKETLER