Kılıçdaroğlu'dan 29 Ekim mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınladı.  Kılıçdaroğlu, "Bu ülkenin sahibi bir kişi veya zümre değil, vatandaşların ta kendisidir" dedi.

Anadolu Ajansı 28.10.2016 - 15:32

kemal kılıçdaroğlu 29 ekim mesaj281016.jpg

Kılıçdaroğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı yazılı mesajda, binbir emek ve fedakarlıkla kazanılan, halkın, halk tarafından halk için yönetildiği, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyetin 93'üncü yılını kutladı.

Cumhuriyetin vatandaşlık ortak paydasında herkesin eşit haklara sahip olduğu rejim anlamına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet sayesinde bu ülkede kimsenin doğumu veya soyu nedeniyle bir diğerinden üstün olmadığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "Bu ülkenin sahibi bir kişi veya zümre değil, vatandaşların ta kendisidir. Halkımız, büyük güçlüklerle eline aldığı bu hakkını da kimseye bırakacak değildir. Bu ülkeyi Führerler, Başkanlar, tek adamlar değil 79 milyon vatandaşımız yönetir" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhuriyetin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu, bu ülkenin bütün vatandaşlarının liyakat esasıyla her makama gelebileceğine vurgu yapan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Hiç kimse dini, mezhebi, siyasi görüşü nedeniyle ayrımcılığa uğrayamaz. Hukuk dışında hareket eden herkes de bunun hesabını gene hukuk önünde verir. Bu ilkelerden sapılmasının bedeli büyük olur. 15 Temmuz bu bedellerin güncel bir örneğidir. Hukuk devleti ilkelerine sırtını dönerek, devlet yönetiminde liyakati değil partizanlığı esas alan anlayış Cumhuriyetimize, birliğimize ve bütünlüğümüze yönelen bir saldırının temelini atmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever üyeleriyle güvenlik güçlerimizin kahramanlığı, Gazi Meclisimizin şanına yakışır tutumu ve halkımızın direnme hakkını kullanmasıyla bu saldırı başarısız oldu. Bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamanın yolu, Cumhuriyet ilkelerini tavizsiz uygulamaktır."

"ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ VE PARLAMENTER SİSTEM"

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin, ülkenin birlik ve bütünlüğünün teminatı olduğunu belirterek, "150 yıllık tarihe sahip, Osmanlı'nın en zor günlerinde pusula, Kurtuluş Savaşında rehber olan parlamenter sistemimiz, Cumhuriyet ile ülkemizi inşa etti, sınırlarımızı korudu, her türlü saldırıyı yok etti. Üniter devleti ve parlamenter sistemi korumak, ülkemizin bekasını korumak demektir. Çok partili sistemle özgürlükçü demokrasi ve parlamenter sistemle Türkiye, bir ve bütün olarak yeni çağda hak ettiği yere ulaşacaktır." ifadelerini kullandı.

Cumhuriyeti "kimsesizlerin kimsesi" olarak niteleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Cumhuriyet, yoksulluğu bitirme, bu ülkenin bütün vatandaşlarına insanlık onuruna yaraşır bir hayat sunma mücadelesidir. Cumhuriyet mağdurların beklediği hak, mazlumların beklediği adalet,kim olursa olsun haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayanların umududur. Cumhuriyete sahip çıkmak, kimsesizlerin kimsesi, mağdurların sesi, adaletin simgesi olmak demektir.

Bu duygu ve düşüncelerle bize bu güzel Cumhuriyeti armağan eden başta Büyük Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı ve gazilerimizi şükranla anıyor, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için en yüksek fedakarlığı yapan şehitlerimize rahmet diliyorum. Yaşasın Cumhuriyet."

Sayfa Yükleniyor...