Kılıçdaroğlu'ndan Boğaziçi Üniversitesi açıklaması

Ankara'da gazetecilerle buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeminde Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör ataması ve darbe iması polemiği vardı. Kılıçdaroğlu, onay alması durumunda corona virüs aşısı olacağını da söyledi.

NTV Haber 05.01.2021 - 16:04 | Son Güncelleme : 05.01.2021 - 16:14

Kılıçdaroğlu'ndan Boğaziçi Üniversitesi açıklaması

Celal Çamur/NTV

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da muhabirlerle bir araya geldiği toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıya NTV'den Ankara Muhabiri Celal Çamur katıldı.

BOĞAZİÇİ'NE YENİ REKTÖR TARTIŞMASI

Kılıçdaroğlu, Boğaziçi Üniversitesi'ne yapılan rektör ataması ve sonrasındaki protestolara ilişkin, atamalarda likayat kriterinin gözardı edildiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

''ÜNİVERSİTELERİN YÖNETSEL, MALİ ÖZERKLİĞİ OLMALI''

''Üniversite kapısına kilit vuruyorsunuz. Bir üniversitenin üniversite olabilmesi için bilimsel, yönetsel, mali özerkliği olması lazım. Erdoğan iktidara geldiğinde üniversite rektörleri nasıl seçiliyordu? Üç aday gönderiliyordu. Bunların arasından birini seçiyordu. Ne oldu 20 Temmuz'dan sonra? Seçim kaldırıldı.''

DARBE İMASI POLEMİĞİ: HİÇBİR DARBEYİ SAVUNMADIK

Kılıçdaroğlu eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un sözleri ile başlayan darbe iması tartışmasını da ''Biz hiçbir darbeyi savunmadık. Hem askeri hem de sivil darbelere karşıyız" sözleriyle değerlendirdi.

SMA KAMPANYASINA DESTEK

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Milli Piyango’nun Türkiye Varlık Fonu’na devredeceği 75 milyon liranın SMA hastası çocuklara harcanması için başlatılan kampanyaya da destek oldu.

''UMUT HER ZAMAN ÖNEMLİDİR''

"Kirli kampanyaya alet olmayın" diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da tepki gösteren Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

''Umut her zaman önemlidir, umudun önüne para konulamaz. Acaba kendi çocukları aynı pozisyonda olsaydı karşı çıkarlar mıydı? O annelerin dramını biliyorlar mı? Acı olan ise bunun hekim tarafından dillendirilmesidir.''

''VİRÜS AŞISI OLACAĞIM''

Corona virüs aşısına karşı olmadığını, onay alması durumunda aşı olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, aşının kimlere ne zaman uygulanacağına ilişkin bir takvimin de Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilmesini istedi.

VİDEO: BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDE PROTESTO

Sayfa Yükleniyor...