Kılıçdaroğlu'nun '60 bin kadın'ına düzeltme

ŞEFKAT-DER Genel Başkanı Hayrettin Bulan, CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'vesika almak için 60 kadın sırada' sözündeki rakamın, tüm 'hayatsız' kadınları ifade ettiğini belirtirken, siyaselere de çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun '60 bin kadın'ına düzeltme

ŞEFKAT-DER Genel Başkanı Hayrettin Bulan, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 'vesika almak için 60 bin kadın sırada bekliyor'' açıklamasına ilişkin olarak, ''Bu telaffuz edilen 60 bin rakamı, sadece 2004 yılında Ankara Ticaret Odası'nın açıkladığı rapora dayanıyor. 60 bin sayısı sokakta, randevu evlerinde, çeşitli mekanlarda yaşları 15'ten 60'a kadar değişen ve fuhuş mafyasının oyuncağı olan tüm kadınları ifade ediyor'' dedi.

Bulan, Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''Vesika almak için 60 bin kadın sırada bekliyor'' açıklamasının, kendisiyle yapılan bir röportaja dayandığını belirtti.

Oradaki röportajda kullandığı 60 bin rakamını, resmi olarak fuhuş yapabilmek için vesika bekleyen kadınlar için sarf etmediğini vurgulayan Bulan, ''Bu telaffuz edilen 60 bin rakamı, 2004 yılında Ankara Ticaret Odası'nın açıkladığı rapora dayanıyor. O zaman, genelinde vesika almak için bekleyen kadın sayısı 30 bin olarak açıklanmıştı. Bu 60 bin rakamı, her yıl sektöre 5-6 bin kişinin dahil olduğu sonucundan yola çıkılarak söylenmiş bir rakamdır.

Türkiye çapında 60 genelev var, her yıl 5-6 bin civarında kadının bu sektöre dahil edilmeye çalışıldığını biliyoruz. Şu anda resmi genelevlerinde 3 bin kadın çalışıyor. Bu genelevlerde kaçak ya da başkalarının vesikalarıyla sahte kimlikle çalıştırılan kadınları da ilave edersen, sayı yaklaşık 6 bini bulabilir.

Bu kadınlar fuhuş mafyası tarafından 20 ile 200 milyar arasında satılıyor, parayı da bu kadınlar değil mafya kazanıyor. Ben söz konusu gazeteye verdiğim mülakatta bunları söyledim. 60 bin sayısı sadece genelevlerde çalışmak için vesika bekleyen kadınları değil, sokakta, randevu evlerinde, çeşitli mekanlarda yaşları 15'ten 60'a kadar değişen ve fuhuş mafyasının oyuncağı olan tüm hayatsız kadınları ifade ediyor. Bunların yaklaşık yüzde 20'si de yabancı uyruklu'' şeklinde konuştu.

SİYASİLERE ÖNERİ
Bulan, bu işin siyasi rant konusu olarak görülmemesi, açıklamaların bu doğrultuda yapılmaması gerektiğini ve Türkiye'nin son dönemde içinde bulunduğu ekonomik durumla bu konuyu doğrudan ilişkilendirmenin çok şık olmadığını dile getirdi.

Bulan, ''Bu işin çözümü, fuhuş mafyasıyla mücadele etmek, bu konuda gerekli yasal düzenlemeleri çıkararak, bu kadınları modern köle yaşamından kurtarmaktır. Ana muhalefet partisi de böyle düşünüyorsa, bunu bir siyasi çekişme malzemesi yapmak yerine ortak hareket edilerek soruna en kısa sürede çözüm bulunabilir. İktidar partisinin muhafazakar olması ön plana çıkarılarak getirilen eleştiriler, bu konuda atılacak olan olumlu adımların önünü tıkamamalı. Bizim en büyük endişemiz bu. Bu kadınları kurtarmak zorundayız, bu insanlık ayıbına hep birlikte son vermeliyiz. Çünkü hiçbir çocuk, büyüyünce genelevde çalışmak istemez. Doktor, öğretmen, avukat olmak, beyaz gelinlik giyip sevdiğiyle evlenmek ister'' dedi.

Bulan, dernek olarak önerilerinin, genelev kadınlarının özgürleştirilmesi için sicillerinin silinmesi, vesikalarının iptal edilmesi, devletin, mafyanın eline düşen bu kişilere tazminat ödemesi, asgari geçimlerini sağlayacak maaşa bağlaması ve bu kadınların bir işe yerleştirilmeleri olduğunu ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...