Kilise saldırısı hakkında en son ne biliyoruz?

İstanbul Sarıyer'de Santa Maria İtalyan Kilisesi'nde, Pazar ayi sırasında iki kişi saldırıda bulundu ve bir Türk vatandaşı yaşamını yitirdi. Saldırıda 52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan isimli bir Türk vatandaşı hayatını kaybetti. Saldırıdan 10 saat sonra  Rus ve Tacik asıllı 2 katil zanlısı yakalandı. Saldırganların Tacikistan uyruklu A.K. ile Rusya uyruklu D.T. olduğu açıklandı ve olayın DEAŞ bağlantılı olabileceği belirtildi. Türkiye ve dünyada geniş yankı yaratan saldırı hakkında ne biliyoruz? Kilise saldırı nasıl gerçekleşti? Kiliseye saldırıda yaşamını yitiren Tuncer Murat Cihan kim? Kilise saldırısı nasıl yapıldı? Kilise saldırısını kim yaptı?

Kilise saldırısı hakkında en son ne biliyoruz?

KİLİSE SALDIRISI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Kilise saldırısı kar maskeli iki kişi tarafından yapıldı. 28 Ocak'ta yapılan saldırı, güvenlik kameraları tarafından da kaydedildi. Kayıtlarda önce iki kişinin kiliseye yakın bir bir sokakta maskeli ve siyah kıyafetler içinde yürüdüğü görülüyor.

Saldırı sonrası yapılan ilk açıklamalarda, iki saldırganın kiliseye yakın bir sokak duvardan atlayarak, bölgeye geldiği belirtildi. Daha sonra saldırganların yakınına kadar bir araçla geldikleri de ifade edildi. İkinci kayıtta, içindeki durum görülüyor.   

Soruşturma sırasında Polis ekipleri, saldırganların Polonya plakalı araçla kiliseye geldiğini belirledi.

Görüntülerde ayin başladıktan sonra bir kişinin içeriye girdiği görülüyor.

Bu kişi içeri girmeden cemaatin bir gürültü duymuş gibi davrandığı anlaşılıyor.

Bazı cemaat üyeleri kapıya bakıyor. Muhtemelen yaşamını yitiren Tuncer Murat Cihan olduğu tahmin edilen kişi, girişin sağında sıralara yaklaşırken kilise kapısında saldırganlardan biri beliriyor.

Bu sırada ikinci saldırgan muhtemelen havaya ateş ediyor. Saldırganlardan birisi doğrudan Cihan'a ye yöneliyor kafasına vuruyor veya ateş ediyor. Cihan yere düşerken saldırganın yeniden ateş ettiği tahmin ediliyor.

Cemaat panikle kiliseyi terk ediyor. Bazı cemaat üyeleri sıraların altına saklanıyor. Saldırganlardan birisi kapıda beklemeye devam ederken, ikinci saldırgan sıraların ortalarına kadar geliyor. Bu saldırgan silahının tutukluluk yaptığı izlenimi veren hareketler yapıyor.  Kapı yakınlarında duran ikinci saldırgan da yere birşey düşürüp alıyor. Bir süre sonra iki saldırgan kiliseden ayrılıyor.

KİLİSE SALDIRISI NASIL YAPILDI? 

Kiliseye saldırı öncesinde iki zanlının ayin alanını kontrol ettiği anlaşıldı. Kilisenin avukatı Afşin Hatipoğlu, "Ayin devam ederken iki saldırgan kamuflajlı bir şekilde bu antreye geliyorlar ve kapıyı açıp içeriyi kontrol ediyorlar. Tam girmeye karar verdikleri anda başka bir kişi daha geliyor ve o kişiye kapıyı açıyorlar ayine girsin diye. Kapıyı açıp içeri aldıkları kişi o günkü kurban aslında. Onlar ayini bastıklarında önce rahmetliyi burada ne yazık ki katlediyorlar." dedi. 

Kilise saldırısı hakkında en son ne biliyoruz? - 1

SİLAHI TUTUKLUK MU YAPTI?

Saldırganların içinde sağa sola ateş etmeye çalıştıkları da görülüyor. Bu arada zanlılar silah tutukluk yapmış gibi hareketler yapıyorlar. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç saldırı sonrası yaptığı açıklamada, benzer bir bilgiyi paylaştı. Genç, şöyle konuştu:

“Papaz ikinci kez silah patladığında başını kaldırdığını söyledi. İlk silah patladığında zaten herkes kendini yerlere atmış. İkinci patlamadan sonra silah tutukluk yapmış, sonrada çıkmışlar. Devamında ne olacaktı, saldırı sürecek miydi bilinmiyor.''

KİLİSEYE SALDIRANLAR NASIL YAKALANDI?

Saldırıdan kısa süre sonra olayla bağlantısı olduğu tespit edilen kişilere ait çok sayıda adrese operasyon düzenlendi. Operasyonda 51 şüpheli gözaltına alındı.

Öte yandan kilisedeki saldırganların saldırıdan önce Polonya plakalı otomobil ile hareket halindeyken kaydedilen görüntüleri ortaya çıktı.

Gözaltına alınanların Tacikistan, Rusya ve  vatandaşı oldukları belirlendi. 150 kişilik özel bir ekip tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında önce şüphelilerin araçları tespit edildi.

Aracın yol güzergahını takip eden ekipler, şüphelilerin Başakşehir Güvercintepe Mahallesi'ne gittiğini belirledi.

Burada tespit ettikleri adreslerin yakınlarında kar maskelerini de bulan ekipler adreslere operasyon yaptı.

Polis ekipleri, saldırganların kullandığı aracın 1 sene önce Polonya'dan Türkiye'ye getirildiği, aracın bu süre içerisinde hiç trafiğe çıkmadığı, olay günü şüpheliler tarafından kullanıldığı belirlendi.

Aracı getiren kişinin ise 2 gün kaldıktan sonra Polonya'ya geri döndüğü öğrenildi.

YAŞAMINI YİTİREN KİŞİ KİM? 

Saldırıda yaşamını yitiren Tuncer Murat Cihan’ın cemaatinden olmadığı anlaşıldı. Sarıyer Belediye Başkanı Genç, Saldırı'dan hemen sonra olayla ilgili bilgi verirken şöyle dedi:

“Saldırı sırasında girişteki Bayburtlu bir vatandaş yaşamını yitiriyor ki Müslüman bir vatandaş kendisi. Papazın söylemesine göre devamlı kiliseye gidip geliyormuş ki papaz bu kişiyi tanıyormuş, kendisinden ‘İyi bir insandı’ olarak söz etti. Sarıyer’de kiliselerin kapısı hep açıktır, herkes içeri girer birbirlerini tanırlar, husumet yaşanmamıştır. 15 yıldır burada belediye başkanıyım, buralarda büyüdük daha önce hiç böyle bir şey duymadım.” ifadelerini kullandı.

52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan, kiliseye son zamanlarda gelip gitmeye başlamış. Emekli olan Cihan, yaşamı boyunca sakin bir hayat sürdüren birisi olarak biliniyor. Son iki aydır düzenli olarak Santa Maria Kilisesi'ne gitmeye başladığı belirtilen Cihan, "Dini inancını önemseyen bir kişi." olarak tanımlandı. Cihan'ın yeğeni Çağın Cihan, amcasının kilisede sadece ziyaret amacıyla bulunduğunu ve saldırıya uğramasının tamamen tesadüfi bir olay olduğunu açıkladı. Yeğeninin verdiği bilgiye göre Cihan yüzde 80 zihinsel engelli. 

Cihan, saldırıdan bir gün sonra, cemevinde düzenlenen törenle toprağa verildi. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Latin Katolik Cemaati Ruhani Reisi Massimiliano Palinuro, Kağıthane Kaymakamı Niyazi Erten ile Cihan'ın ailesi ve yakınları katıldı.

Kilise saldırısı hakkında en son ne biliyoruz? - 2 İki zanlı kiliseye gelirken böyle görüntülendi

KİLİSEYE SALDIRANLAR KİM?

28 Ocak Pazar günü saat 11.40 gibi yaşanan saldırı sonrasında Emniyet geniş çaplı bir çalışma başlattı ve 10 saat sonra iki zanlı yakalandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, son durumu şöyle paylaştı: 

''Gün boyu emniyet güçlerimiz 30 ayrı adrese baskın düzenledi ve şu ana kadar 47 şahıs gözaltına alındı. Son olarak ise saat 22.00'de belirlenen adrese yapılan baskında cinayet zanlısı her iki şahıs da yakalandı. Zanlıların her ikisinin de yabancı uyruklu olduğunu ifade etmek istiyorum. Biri Tacikistanlı, diğeri Rusyalı olan bu iki yabancı uyruklunun 'li olduklarını değerlendiriyoruz. Olayın üzerinden 12 saat bile geçmeden her iki katil zanlısını yakalayan Emniyetimize, kahraman polislerimize teşekkür ediyorum." 

SANTA MARİA KİLİSESİ NEREDE?

Saldınının gerçekleştiği kilisenin köklü bir geçmişi var. Meryem Ana Doğuş Kilisesi veya Santa Maria İtalyan Latin Katolik Kilisesi (İtalyanca: Convento Nativita della B.V. Maria di Büyükdere)  İstanbul'un Sarıyer ilçesi, Büyükdere semtinde bulunmaktadır.

İstanbul Boğazı'nda bulunan tek Latin Katolik Kilisesi'dir. İnşaatına 1864 yıllarında başlanmış ve 1866 yılında ibadete açılmıştır. Mimar Gaspare Fossati tarafından Neoklasik tarzda, iki katlı ve bazilika planlı bir  olarak tasarlanmıştır.

VİDEO: NTV EKİBİ SALDIRININ OLDUĞU KİLİSEDE

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...