Kilisede silahlı saldırı: Saldırıda DEAŞ bağlantısı

İstanbul Sarıyer'de Santa Maria İtalyan kilisesinde, Pazar ayini sırasında maskeli saldırganlar bir kişiyi öldürdü. Saldırıda 52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan hayatını kaybetti.  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Rus ve Tacik asıllı 2 katil zanlısının yakalandığını duyurdu. Bakan Yerlikaya, saldırganların DAEŞ mensubu olduğunun değerlendirildiğini belirterek, saldırı sonrası 30 adrese baskın düzenlendiğini 47 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Kilisede silahlı saldırı: Saldırıda DEAŞ bağlantısı

'de Santa Maria İtalyan kilisesinde, pazar ayini sırasında oldu.

Kiliseye gelen maskeli 2 kişi ayine katılanlarda Tuncer Murat Cihan'ı öldürdü. Kiliseye girmesinin hemen ardından silahlı saldırıya uğrayan Cihan olay yerinde yaşamını yitirdi. Saldırganlar kilisede kısa süre kaldılar ve ayrıldılar.

Saldırganlar olaydan yaklaşık 10 saat sonra yakalandı. İki zanlının yakalandığını İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya duyurdu. 

Olayın hemen ardından yaptıkları açıklamada faillerin kısa sürede yakalayacaklarını kaydettiklerini anımsatan Yerlikaya, İstanbul Emniyetinin hızlı ve kapsamlı bir çalışma başlattığını aktardı.

DEAŞ BAĞLANTISI

Yerlikaya, akşam saatlerinde yapılan baskınla iki zanlının ele geçirildiğini belirtirten şu bilgileri paylaştı:

"Gün boyu emniyet güçlerimiz 30 ayrı adrese baskın düzenledi ve şu ana kadar 47 şahıs gözaltına alındı. Son olarak ise saat 22.00'de belirlenen adrese yapılan baskında cinayet zanlısı her iki şahıs da yakalandı. Zanlıların her ikisinin de yabancı uyruklu olduğunu ifade etmek istiyorum. Biri Tacikistanlı, diğeri Rusyalı olan bu iki yabancı uyruklunun DAEŞ'li olduklarını değerlendiriyoruz. Olayın üzerinden 12 saat bile geçmeden her iki katil zanlısını yakalayan İstanbul Emniyetimize, kahraman polislerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Bakan Yerlikaya, kilisede işlenen cinayetle ilgili zanlıların ifadelerinin alınacağını, olayla ilgili karanlık noktaların aydınlatılacağını söyledi.

BAKAN TUNÇ: SORUŞTURMA ÇOK YÖNLÜ SÜRDÜRÜLÜYOR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da saldırıya ilişkin yürütülen soruşturma hakkında açıklama yaptı.

Bakan Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında bir vatandaşımızın silahlı saldırı sonucu öldürülmesi olayına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında olayın zanlıları yakalanarak gözaltına alınmıştır. Zanlılar ve bağlantılarına yönelik soruşturma çok yönlü ve titizlikle sürdürülmektedir." ifadesini kullandı.

SALDIRI ANI GÜVENLİK KAMERALARINDA

28 Ocak'ta yapılan saldırı, güvenlik kameraların tarafından da kaydedildi. Görüntülerde ayin başladıktan sonra bir kişinin içeriye girdiği görülüyor.

Bu kişi içeri girmeden cemaatin bir gürültü duymuş gibi davrandığı anlaşılıyor

Bazı cemaat üyeleri kapıya bakıyor. Muhtemelen yaşamını yitiren Tuncer Murat Cihan olduğu tahmin edilen kişi, girişin sağında sıralara yaklaşırken kapısında saldırganlardan biri beliriyor.

Bu sırada ikinci saldırgan muhtemelen havaya ateş ediyor. Saldırganlardan birisi doğrudan Cihan'a ye yöneliyor kafasına vuruyor veya ateş ediyor. Cihan yere düşerken saldırganın yeniden ateş ettiği tahmin ediliyor.

Cemaat panikle kiliseyi terk ediyor. Bazı cemaat üyeleri sıraların altına saklanıyor. Saldırganlardan birisi kapıda beklemeye devam ederken, ikinci saldırgan sıraların ortalarına kadar geliyor. Bu saldırgan silahının tutukluluk yaptığı izlenimi veren hareketler yapıyor.  Kapı yakınlarında duran ikinci saldırgan da yere birşey düşürüp alıyor. Bir süre sonra iki saldırgan kiliseden ayrılıyor.

Kilisede silahlı saldırı: Saldırıda DEAŞ bağlantısı - 1 Kilisede yaşanan silahlı saldırı güvenlik kamerası kayıtlarında

ERDOĞAN CEMAATE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıyla ilgili Sarıyer Kaymakamı Sayın Ömer Kalaylı, Santa Maria İtalyan Kilisesi Rahibi Sayın Anton Bulai ve Polonya'nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Witold Lesniak ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.Tüm cemaate başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Erdoğan, faillerin en kısa sürede yakalanması için gereken adımların atılmakta olduğunu ifade etti.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Santa Maria Kilisesi'nde sabah saatlerinde meydana gelen olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma devam ediyor.

Başsavcılık, soruşturma kapsamında saldırıya ilişkin yayın yasağı getirilmesini talep etti.

Talebi değerlendiren İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, olayla ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı konulmasına karar verdi.

Kilisede silahlı saldırı: Saldırıda DEAŞ bağlantısı - 2 İki zanlı kiliseye gelirken böyle kaydedildi. 

SANTA MARİA KİLİSESİNİN TARİHÇESİ 

Saldınının gerçekleştiği kilisenin köklü bir geçmişi var. Meryem Ana Doğuş Kilisesi veya Santa Maria İtalyan Latin Katolik Kilisesi (İtalyanca: Convento Nativita della B.V. Maria di Büyükdere)  İstanbul'un Sarıyer ilçesi, Büyükdere semtinde bulunmaktadır.

İstanbul Boğazı'nda bulunan tek Latin Katolik Kilisesi'dir. İnşaatına 1864 yıllarında başlanmış ve 1866 yılında ibadete açılmıştır. Mimar Gaspare Fossati tarafından Neoklasik tarzda, iki katlı ve bazilika planlı bir olarak tasarlanmıştır.

Sayfa Yükleniyor...