Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde kimyasal sızıntı

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada kimyasal madde sızıntısı oldu. Paniğe neden olan sızıntı, ekiplerin yaklaşık 5 saat süren çalışması sonucu durduruldu.

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde kimyasal sızıntı

Tuzla'daki Deri Organize Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikada asit tankında sızıntı meydana geldi.

Alınan bilgiye göre, organize sanayi bölgesindeki bir fabrikanın kimyasal madde tankının altında bulunan havuza nitrik asit sızdı.

Herhangi bir yanmaya neden olmayan sızıntı nedeniyle etrafa sarı bir duman yayıldığı görüldü.

Asit tankında sızıntı olduğunu fark eden görevliler, durumu itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi.

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde kimyasal sızıntı - 1

ÇALIŞANLAR TAHLİYE EDİLDİ

Olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edilirken, bölgede güvenlik şeridi oluşturuldu.

Fabrikanın içerisine yeni bir üretim tesisi inşa edildiği için binada az sayıda çalışan olduğu öğrenildi. Güvenlik tedbirleri kapsamında çevredeki fabrikaların çalışanları da ekipler tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

TAHRİŞ EDİCİ, SOLUNUM YOLLARINA ZARAR VERİCİ

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği'nden bir açıklama geldi. Açıklamada sızan maddenin kimyasal özelliği nedeniyle tahriş edici, gözlere ve solunum yollarına zarar verici özelliği bulunduğu bildirildi.

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde kimyasal sızıntı - 2

5 SAAT SONRA DURDURULDU

Tankın delinmesi sonucu oluşan nitrik asit sızıntısı yaklaşık 5 saat süren çalışma sonucu durduruldu. 

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, tek katlı fabrikadaki 6,5 metre boyunda 2 metre çapındaki tanktan sızan nitrik asidin önleme havuzunda biriktiği belirtildi.

Olay yerinde çalışma yürütülürken bazı görevlilerde koruyucu maske bulunmaması dikkat çekti. Çalışmada yer alan görevlilere ayran da dağıtıldı.

Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde kimyasal sızıntı - 3

BAKAN IŞIK: TESTLER YAPILMADAN...

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da olayla ilgili bir açıklama yaptı. Olay sonrası konuyla ilgili bilgi aldıklarını söyleyen Işık, "20 tonluk bir nitrik asit tankı yapılmış. Zannediyorum ki testleri tam yapılmadan tanka nitrik asit koymuşlar. Buradan da bir sızıntı olmuş" ifadelerini kullandı. 

Işık, "Kimyasal sızıntının çevreye bir zararı var mı?" şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi:

"Nitrik asidin bir çevre zararı oluşturmaması için gereken tedbiri itfaiye zaten alıyor. Aynı zamanda da insan sağlığına yönelik bir zararı olmaması için de bölgedeki fabrikalar boşaltıldı diye bana bir bilgi geldi. İnşallah bir problem olmadan bu kaza atlatılmış olur." 

Sayfa Yükleniyor...