Kış geldi hastalıkları çoğaldı | Acile başvuru bir haftada yüzde 50 arttı

Son günlerde etrafında yakını hasta olmayan birini bulmak zor. Viral enfeksiyonlarda artış var. Özellikle grip daha sık görülürken acil servislere de bu şikayetlerle başvuranlar arttı. İstanbul'da Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi acil servisine günlük başvuru sayısı son bir haftada yarı yarıya arttı. Başvuran her 100 kişiden 70'i grip.

Kış geldi hastalıkları çoğaldı | Acile başvuru bir haftada yüzde 50 arttı

Haber: Melike Şahin

Son zamanlarda halsizlik, hapşuruk ve öksürük belirtileri yaşayanların sayısında artış var.

Üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastanelere başvuranların sayısı arttı.

İstanbul'da Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi de yoğunluğun yaşandığı hastaneler arasında yer alıyor. Acil servise son bir haftada başvuran hasta sayısı yaklaşık yüzde 50 arttı.

Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Acil Sorumlusu Uzm. Dr. Ertuğrul Altuğ, 2 binlere yakın olan ortalamanın 3 bine kadar çıktığını dile getirip başvuruların yüzde 70-80'inin gribal enfeksiyon denilen hasta grubunun oluşturduğunu ifade etti.

KALABALIKTA MASKE ÖNERİSİ

kadar yaygın değil ancak coronavirüs, RSV ve rinovirüs de son dönemlerde etkili olan virüsler arasında yer alıyor.

65 yaş üstü kişiler, kalp, akciğer, diyabet gibi kronik hastalığı olanlar ya bağışıklığı baskılananlar gibi risk grubunda olanlarda grip tehlikeli olabiliyor.

Altuğ, virüslerden korunmak için kalabalık ortamlarda maske takılmasını önerip gribal enfeksiyonların herhangi bir tedavi alınmaması durumunda ıhlamur-nane- limon ve normal istirahat süreciyle geçebileceğinin altını çizdi.

Altuğ, hastanelere başvuru sayısındaki artışın pandemin olumsuz etkisi olabileceiğinin de altını çizdi.

VİDEO: ACİL SERVİSLERDE YOĞUNLUK

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...