Kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu?

Kış lastiğinin ne zaman takılacağı, araç sahibi vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Kış aylarının gelmesiyle birlikte, kış lastiği uygulamasının hangi tarihte başlayacağı merak ediliyor. Peki, kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu?

Kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu?

lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağı ve hangi araçlar için zorunlu olduğu, yolcu ve ticari araç sahipleri tarafından sorgulanıyor. Can ve mal güvenliğini korumak amacıyla hayata geçirilen kış lastiği takma zorunluluğu uygulamasının tarihi merak ediliyor. İşte ayrıntılar.

KIŞ LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILIR?

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık'ta başlamaktadır.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanmaktadır.

Kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu? - 1

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Sayfa Yükleniyor...