Kışanak: Burası sizin çiftliğiniz mi?

Çözüm Süreci Komisyonu Raporu’nun Meclis’e sunularak BDP’nin yok sayıldığını söyleyen BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, “Burası sizin çiftliğiniz mi? Burası AK Parti'nin çitliği mi?” dedi.

26.11.2013 - 16:46

Kışanak: Burası sizin çiftliğiniz mi?

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmasının önemli bir bölümünü kadına şiddet konusuna ayırdı.

Kadın cinayetleri konusunda AK Parti’yi suçlayan Kışanak, "Başbakan kadınlara sabah akşam 'üç çocuk doğurun' diye telkinde bulunuyor. Madem Başbakan'ın toplumu değiştirme ve yönlendirme gücü ve etkisi var bir gün de çıksın, kadına şiddet, çocuk yaşta evlilik, ikinci evlilik konusunda net bir tutum alsın ama bunu yapmaz. Zihniyeti buna uygun değil" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'daki konuşmasını anımsatan Kışanak, "(Karakolda doğru söyler mahkeme şaşar) diye bir söz var. Bu, 'Diyarbakır'da doğru söyler, Ankara'ya gelince şaşar' haline döndü. Erdoğan da bu geleneği bozmadı " dedi.

Komisyondaki tüm tartışma ve önerilerin kitap olarak basılmasını ve internet sitesinden yayınlanmasını isteyen Kışanak, “Hakikat ortaya çıksın. Kim bu masaya nasıl oturdu ve iki yıl boyunca halkın umutları, beklentileri üzerinden nasıl kendi çıkarlarının hesabını yaptı, bunu herkesin görmesi gerekiyor" diye konuştu.

BDP dışındaki üç partinin üzerine düşen sorumluluğu yapmadığını ifade eden Kışanak, "AKP'nin özellikle topu diğer partilere atmasının hiçbir anlamı ve manası yoktur" dedi.

Kışanak, şunları söyledi: "Şimdiye kadar bu parlamentoda kurulan bütün uzlaşma komisyonları eşit temsil üzerinden kurulmuştur. Bu Sayın Başbakan'ın lütfu değildir.

Yeni anayasada yapılamamasından CHP ve MHP de sorumludurlar ama en büyük sorumluluk AKP'ye aittir. AKP, halka verdiği yeni ve sivil anayasa sözünü tutmamıştır."

AK Parti'nin BDP yokmuş gibi davrandığını savunan Kışanak, "BDP ile görüşme konusu gündemlerinde bile yok. Bu zihniyetten demokratik bir anayasa çıkmaz. Şimdi 'biz yolumuza devam edeceğiz' diyorlar, o yola devam edersiniz ama o yola Kürt sorununun çözümünü isteyenler çıkar, halk çıkar" dedi.

AK Parti'nin demokratik çözüm sürecinde üzerine düşeni yapmadığını öne süren Gültan Kışanak, yeni anayasaya konusundaki yaklaşımın TBMM Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu'nda da devam ettiğini söyledi.

BDP’nin yok sayıldığını dile getiren Kışanak, "Kendi kendilerine raporu yazmışlar ve Meclis Başkanlığı'na sunmuşlar. Burası sizin çiftliğiniz mi? AK Parti'nin çitliği mi? Buranın bir kuralı var. Bir komisyon kurulduysa üyelerinin her birinin ya muhalefet şerhi olacak ya da kabulü olacak. Bütün bunlar diktatörlük alametleridir" diye konuştu.

Çözüm sürecini her şeye rağmen Öcalan'ın tek taraflı ilerletmeye çalıştığını öne süren Kışanak, "Demokratik muhalefet hakkımızı sonuna kadar kullanacağız" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...