'Koca burunlu' yeni bir dinozor türü bulundu

Bilim insanları, ABD’nin Utah eyaletinde yapılan kazılarda yeni bir dinozor türünün iskeletine ulaştı. Utah’ın batısında bulunan 4,5 metre boyundaki ve 1,8 ton ağırlığındaki fosile, ‘Nasutoceraptops titusi’ adı verildi.

18.07.2013 - 09:03

'Koca burunlu' yeni bir dinozor türü bulundu

ABD'de büyük burnu veboynuzlarıyla dikkat  çeken yeni bir dinozor çeşidine ait kemikler gün ışığına çıkarıldı.


Boyu 4,5 metre, ağırlığı ise 1,8 tona ulaşan Nasutoceraptops titusi adı verilen yeni dinozor türü, Proceedings of the Royal Society B adlı bilimsel dergide bilim dünyasına tanıtıldı.

Dinozoru tanıtan Utah Üniversitesi'ne bağlı Ulusal Utah Müzesi yetkilileri yeni türün özellikle çok büyük burnu ve gözlerinin üzerinde alışılmadık ölçülerde uzun ileriye doğru uzanan kavisli boynuzlarıyla benzersiz olduğuna işaret etti.

Triceratops ailesine mensup yeni türe adı, mensup olduğu ailenin ismini ifade eden Nasutotceratops ile Grand Staircase-Escalante Ulusal Abide adıverilen keşif bölgesinde uzun yıllar çalışmalarda bulunan paleontolojist AlanTitus'un soyadı birleştirilerek konuldu.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

BOYNUZLARIYLA ‘MESAJLAŞIYORLARDI’
Proceedings of the Royal Society B yayımlanan araştırmada yer alan Denver Doğa ve Bilim Müzesi’nden paleontolog Scott Sampson, ‘Nasutoceratops türünün yavaş hareket eden, korunmak için gür çalılıkların arasında gezinen bir dinozor olduğunu’ söyledi.

Erkeklerin, dişilerle beraber olmak için ‘kafalarıyla dövüştüklerini’ belirten Sampson, ‘kıvrık boynuzlarını kavgalarda üstün gelmek için kullandıklarını’ ifade etti.

National Geographic’e bilgi veren Sampson, boynuzların bir diğer işlevinin de ‘benimle uğraşma’ mesajı vermek olduğunu söyledi.

Araştırmada yer almayan Pittsburgh Carneige Ulusal Tarih Müzesi’nden paleontolog Matt Lamanna, otçul dinozorların kendilerini savunmak için de boynuzlarını kullanmış olabileceklerini belirterek, “Eğer sizi yemeye çalışan birileri varsa, kafanızdaki büyük boynuzları kullanırsınız” dedi.

Büyütmek için tıklayın. Büyütmek için tıklayın.

ANTİK CENNETTE YAŞADILAR
Bilim insanları, Nasutoceratops türünün on milyonlarca yıl önce günümüz Jamaika’sını andıran bir bölgede yaşadığını belirtti.

‘Laramidia’ adı verilen izole edilmiş toprak parçası, 75 milyon yıl önce Kretase Dönemi’nde kuzey Orta Amerika’da sığ deniz sularının neden olduğu selle ortaya çıkmıştı.

Araştırmacı Sampson, Laramidia’yı, ‘denize yakın, bir ucundan diğer ucuna kadar Jamaika gibi bir yer’ olarak tanımladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...