Cumhurbaşkanı Erdoğan Komisyon kararını değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun dört eski bakan hakkında verdiği karar için, "Bu adeta bir ara karar. Bundan sonraki süreç tabi parlamento, Genel Kurul. Nihai kararı orası verecek" dedi.

ntv.com.tr - DHA 06.01.2015 - 15:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan Komisyon kararını değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Büyükelçiler Konferansı dolayısıyla öğle yemeği verdi.

Burada büyükelçilere seslenen Erdoğan, Meclis Soruşturma Komisyonu'nun 4 eski bakanı Yüce Divan'a göndermeme kararını değerlendirdi.

Erdoğan, "Dün komisyon kararını verdi. Bütün bu çalışmalar sonrasında bilirkişi raporları vs bunlar alınarak bir karar verdi. Bu adeta bir ara karar. Bundan sonraki süreç tabi parlamento, Genel Kurul. Nihai kararı orası verecek" dedi.

Cumhurbaşkanı, şöyle konuştu:

"Başbakan olarak eski Türkiye özlemi içerisinde olanlar illa bununla ilgili bir Soruşturma Komisyonu kuralım dedikleri zaman arkadaşlarımızla oturduk istişare ettik. Kuralım dedik. Bizim bundan kaçınacak bir yanımız yok. Kurduk. Kurduktan sonra komisyon çalıştı. Nihayet dün komisyon kararını verdi. Bütün bu çalışmalar sonrasında bilirkişi raporları vs bunlar alınarak bir karar verdi. Bu adeta bir ara karar. Bundan sonraki süreç tabi parlamento, Genel Kurul. Nihai kararı orası verecek. Ama dert bu mu? Dert başka. Acaba buradan biz ne elde edebiliriz. Bunun gayreti içerisindeler. Ben inanıyorum ki parlamento şu anda özellikle Soruşturma Komisyonu'nun almış olduğu, üzerinde çalışılmış bu karar neticesinde nihai kararını en ideal, en adil şekilde verecektir. Türkiye bu tür oyalama süreçleri içerisinde üzerinde spekülasyonların yapılacağı bir ülke olmayacaktır. Olmadığını da bu parlamento gösterecektir.''

"ESKİ TÜRKİYE'Yİ DİRİLTMEK İÇİN OYUNLAR KURGULANMIŞ VE SAHNELENMİŞTİR"

Konuşmasında son dönemde Türkiye'de yaşanan olayları hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son dönemde başımıza gelen hadiselerin hiçbiri tesadüfi değildir. Son dönemde yaşadığımız badirelerin hiçbiri Türkiye'nin kendi iç dinamikleriyle ortaya çıkmış hadiseler değildir. Bölücü terör, Gezi Olayları, 17-25 Aralık darbe girişimi, diğer bazı teşebbüsler Türkiye'ye istikamet çizmek amacıyla kurgulanmış gerek dışarıdan gerek içerideki maşalar tarafından sergilenmiş olaylardır. Bütün bu hadiselerdeki yegane amaç o eski Türkiye'yi, o kontrol altındaki bağımlı, ezik, özgüveni eksik, gündemi belirlenebilir Türkiye'yi geri getirmektir. Ekonomisi bir türlü şahlanamayan, demokrasisi bir türlü gelişemeyen, sorunlarını bir türlü çözemeyen yani kısır bir döngü içinde enerjisini sürekli yitiren eski Türkiye'yi diriltmek için bütün bu oyunlar kurgulanmış ve sahnelenmiştir" ifadelerini kullandı.

"NİHAİ KARARI PARLAMENTO VERECEK"

Meclis Soruşturma Komisyonu'nun dört eski bakan hakkında verdiği karar ve yürütülen soruşturma süreci hakkında değerlendirmede bulunan Erdoğan, "17-25 Aralık darbesinde başarısız olanlar, ümitsizlik içinde yeni birtakım operasyonları devreye almak için uğraştılar ve uğraşıyorlar. 4 eski bakan üzerinden kurgulanmak istenen süreç, açık söylüyorum; 17-25 Aralık darbe girişimini yaşatmaya yönelik tamamen umutsuz bir süreçtir. Orada başaramadılar acaba burada başarabilir miyiz? O zaman başbakanım. Başbakan olarak eski Türkiye özlemi içerisinde olanlar illa bununla ilgili bir Soruşturma Komisyonu kuralım dedikleri zaman arkadaşlarımızla oturduk istişare ettik. Kuralım dedik. Bizim bundan kaçınacak bir yanımız yok. Kurduk. Kurduktan sonra komisyon çalıştı. Nihayet dün komisyon kararını verdi. Bütün bu çalışmalar sonrasında bilirkişi raporları vs bunlar alınarak bir karar verdi. Bu adeta bir ara karar. Bundan sonraki süreç tabi parlamento, Genel Kurul. Nihai kararı orası verecek. Ama dert bu mu? Dert başka. Acaba buradan biz ne elde edebiliriz. Bunun gayreti içerisindeler. Ben inanıyorum ki parlamento şu anda özellikle Soruşturma Komisyonu'nun almış olduğu, üzerinde çalışılmış bu karar neticesinde nihai kararını en ideal, en adil şekilde verecektir. Türkiye bu tür oyalama süreçleri içerisinde üzerinde spekülasyonların yapılacağı bir ülke olmayacaktır. Olmadığını da bu parlamento gösterecektir. Yargı içindeki birtakım odakların siyaseti dizayn etme girişimlerine öyle umuyorum ki izin verilmeyecektir" diye konuştu.

KIRMIZI KİTAP AÇIKLAMASI

Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu'nda tasfiye kararı alınan "paralel yapı"nın 2015'te 'kırmızı kitap' olarak bilinen Milli Siyaset Belgesi'ne de gireceğini söyledi.

Erdoğan, "Bu artık böyle bir örgüttür" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...