Köşk’ten MİT Yasası'na onay

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni MİT Kanunu'nu onayladı.

25.04.2014 - 19:53

Köşk’ten MİT Yasası'na onay

MİT Kanunu'nda değişiklik yapan kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayını aldı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Gül, istihbarata Meclis denetimi getiren, MİT mensuplarının görevlerini yaparken ceza ve infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerle görüşmesini de öngören 6532 sayılı "Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

Yeni kanun ile, MİT'i meclis denetleyecek. Bunun için Meclis'te güvenlik ve istihbarat komisyonu kurulacak. 17 üyeden oluşan komisyona partiler oy oranlarına göre üye verecek. Komisyon çalışmaları gizli yapılacak. MİT cezaevindeki terör örgütü mensuplarıyla görüştürülebilir maddesiyle artık İmralı görüşmleri yasal zeminde yürütülecek.

MİT, terör örgütleri dahil olmak üzere milli güvenliği tehdit eden bütün yapılarla irtibat kurabilecek. Yurt dışında operasyon yapabilecek. MİT ile ilgili ihbarlarda savcı ilk önce MİT'e danışacak. Eğer konu MİT'in görevi ile ilgili ise adli yönden hiçbir işlem yapılamayacak. MİT'le ilgili isimsiz imzasız takma adla yapılan ihbarlar işleme konulmayacak.

MİT, dış güvenlik, terörle mücadele ve milli güvenliğe ilişkin konularda Bakanlar Kurulu'nca verilen görevleri yerine getirecek. MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini herhangi bir yolla ifşa edenler, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...