Kozmik Oda'da 14 tutuklama

Kozmik Oda soruşturmasında 14 kişi tutuklandı, 11 kişi ise serbest bırakıldı.

Kozmik Oda'da 14 tutuklama

Kozmik Oda kumpas soruşturması kapsamında adliyeye sevk edilen 25 kişiden 14'ü tutuklandı.

Geçen hafta salı günü Ankara merkezli bir operasyon başlatılmış ve 45 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından  yürütülen soruşturma kapsamında çok önemli bilgilere ulaşıldı.

Suikast ihbarı alan polislerin, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın evine gitmek yerine direk askerleri tutuklamaya gittikleri ortaya çıktı.

İHBAR VE BELGELER SAHTE

Bülent Arınç'a yönelik ihbarın ve belgelerin de sahte olduğu anlaşıldı. Ayrıca, özel kuvvetlerin bir yıl öncesinden istihbaratçı polisler tarafından takip edildiği bilgisine ulaşıldı. 

Edinilen bilgiye göre, soruşturma sırasında Bülent Arınç suikastine ilişkin geçmişte yapılan adli tahkikat tek tek bir kez daha yaşanır gibi canlandırıldı. Çalışmalar sonucu Bülent Arınç'a suikast yapılacağı ihbarının sahte belgelerin de düzmece olduğu anlaşıldı.

DEVLET SIRLARI DIŞARI ÇIKTI

"Kozmik oda" olarak anılan soruşturma, Aralık 2009'da, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a "suikast düzenleneceği" iddiası üzerine başlatılmıştı.

Soruşturmada, meslekten ihraç edilen savcı Mustafa Bilgili'nin talebiyle bazı şüphelilerin görev yaptığı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında, "devlet sırrı" niteliğinde belgelerin bulunduğu 11 ve 16 nolu odalarda (kozmik oda) dönemin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Kadir Kayan arama yapmıştı.

Yaklaşık 1 ay süren aramalarda devlet sırrı niteliğindeki çok sayıda bilgi ve belge dışarı çıkarılmıştı.

Yıllarca savcı Bilgili'de bulunan dosya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığındaki yeni iş dağılımının ardından görevlendirilen savcı tarafından, Mart 2015'te takipsizlik kararıyla sonuçlandırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...