Kuran kurslarında yaş sınırı kalkıyor

Devlet Bakanı Faruk Çelik, yaz Kuran kurslarındaki yaş sınırının kaldırılmasına yönelik tasarının Başbakanlığa gönderildiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 06.10.2009 - 10:44

Geçen hafta Başbakanlığa gönderilen yasa tasarısı hakkında bilgi veren Devlet Bakanı Faruk Çelik, tasarıyla Diyanet İşleri Başkanlığının düzenlediği yaz Kuran kurslarındaki yaş sınırlamasının kaldırılacağını söyledi.

Bu düzenlemenin Anayasa'nın ruhuna uygun şekilde yapıldığını ve 24. maddenin esas alındığını belirten Çelik, çocukların ailelerinin izni çerçevesinde kurslara devam edeceğini dile getirdi.

Çelik, şöyle konuştu: ''2 aylık yaz tatili süresince çocukların, Kuran öğretimini talep etmeleri halinde camiye ilgili yere gönderilmesi, yine devletin bir görevlisinin nezaretinde bu eğitimi almaları şeklinde bir düzenleme. Bu konudaki kısıtlamanın doğru olmadığı inancındayız. Zaten Anayasa'nın 24. maddesine göre, din kültürü ve ahlak öğretimi, ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan zorunlu din dersleri arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak kişilerin kendi isteğiyle, küçüklerin de kanuni temsilcilerinin talebine bağlıdır. Burada yaş sınırlaması gibi bir şey yok.”

“Var olan uygulamaya göre, ilköğretim 5. sınıfı bitiren çocukların yaz kur'an kurslarına devam edebildiğini hatırlatan Çelik, ''Beşinci sınıf değil de üçüncü, dördüncü sınıftaki çocuk gönderilmek isteniyorsa gidebilir. Netice itibariyle yaz tatilini değerlendirmek isteyen velilerle ilgili bir düzenleme. Buradaki o sınırı kaldırmayı düşünüyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...