Kürt sorunu için komisyon tavsiyesi

Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun tek başına bir siyasi parti tarafından çözülemeyeceğini, Parlamento’da her partiden, hatta değişik sivil toplum kuruluşlarından akil insanlar komisyonu kurulması gerektiğini söyledi.

Haberler 08.06.2011 - 11:47

Kürt sorunu için komisyon tavsiyesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika’nın Sesi Radyosu’na verdiği röportajda Kürt sorunu konusunda değerlendirmeler yaparken partisinin çözüm önerilerini açıkladı. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Doğu, Güneydoğu veya Kürt sorunu dediğimiz olayın tek başına bir siyasi parti tarafından çözülebilecek bir olay olmadığını biliyoruz. Bu konuda öteden beri ısrarla savunduğumuz, toplumsal uzlaşma arayışına yönelik çabanın harcanmasıdır.

Bu konuda bizim önerimiz; Parlamento’da her partiden, hatta değişik sivil toplum kuruluşlarından akil insanlar komisyonu kurulmasıdır. İnsanlar var olan sorunu çözmek için masaya oturmalı, ortak paydayı zaman içinde giderek genişletmeli ve bu sorunun çözümüne katkıda bulunmalıdır.

Bu sorun çözüm bekliyor, ama siyaset kurumu görevini yapmadığı için olay süratle çözümsüzlüğe doğru gidiyor. Terör bundan yüzde yüz ayrı bir sorun değildir; bununla bağlantılı bir sorun olduğunu da kabul etmemiz lazım. Ama alacağınız ekonomik, siyasal, sosyal önlemlerle terörü marjinalize edebilirsiniz. Dolayısıyla bölge halkını kazanmak, orada işsizlik sorununu çözmek, yoksulluk sorununu çözmek gibi temel bir işlevi yerine getirmemiz gerekiyor."

Sayfa Yükleniyor...